Start Hot Polska czarnym punktem śmierci na mapie Europy? Ostry protest Koalicji Obywatelskiej

Polska czarnym punktem śmierci na mapie Europy? Ostry protest Koalicji Obywatelskiej

przez Nysa Hot

Opolscy politycy Koalicji Obywatelskiej protestują przeciwko ograniczaniu świadczeń zdrowotnych przez NFZ. Witold Zembaczyński oraz Piotr Wach podczas konferencji prasowej (10.03) przed szpitalem powiatowym w Nysie mówili, że decyzje Rządu mogą doprowadzić do jeszcze większej zapaści służby zdrowia.

Politycy Koalicji Obywatelskiej zdecydowanie przeciw okrajaniu zabiegów planowych

– NFZ nie może odciąć pacjentów od planowanych zabiegów. W ten sposób nie można łatać dziur fatalnego rządowego programu walki z pandemią covid-19. Nie może być tak, że w Polsce będzie leczona tylko jedna choroba. Doprowadzi to do tego, że nasz kraj stanie się czarnym punktem śmierci na mapie Europy – ocenia Poseł na Sejm RP, Witold Zembaczyński.

Zdaniem Posła, plany te mogą doprowadzić do dramatycznego wzrostu śmierci Polaków, już nie tylko z powodu covid-19, ale również z powodu braku dostępu do procedur medycznych, w tym zabiegów kardiologicznych. – Lockdown nie może obejmować tego obszaru – zaznacza. Na to nie ma naszej zgody. Państwo musi leczyć wszystkich.

Brak zgody na przejmowanie szpitali w Polsce

Podczas konferencji poruszono także wątek centralizacji szpitali. Zdaniem KO kolejna reforma służby zdrowia jest wskazana, bo covid odsłania kolejne braki. Polityków niepokoją za to plany centralizacji szpitali powiatowych. – Wygląda na to, że zamiar Ministerstwa Zdrowia jest taki, żeby szpitale jak ten w Nysie przejmować – mówi Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego, Piotr Wach. – To nie tylko przejęcie składnika majątku, ale także przejęcie bardzo ważnej funkcji powiatu. Zdaniem Wacha rodzi to duże wątpliwości opozycji. – Samorządy w walce z pandemią wywiązują się bardzo dobrze ze swoich zadań i w miarę swoich możliwości. Zawodzą za to decyzje z poziomu centralnego. Nie ma naszej zgody na przejmowanie szpitali powiatowych. Oznaczać to może również przymiarkę do likwidacji powiatów.

Podczas konferencji politycy pochwalili nyski szpital za sprawne zarządzanie i dobrą kondycję finansową placówki.

Na dzień dzisiejszy Wojewoda Opolski Adrian Czubak nie zdecydował o otwieraniu kolejnych oddziałów covidowych w szpitalu powiatowym. Konkretne ustalenia zapadną jeszcze w tym tygodniu.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź