Start Aktualności Powstaje aleja drzew przy Zakładzie Produkcji Etanolu “Goświnowice”

Powstaje aleja drzew przy Zakładzie Produkcji Etanolu “Goświnowice”

przez Nysa Hot

Bioagra kontynuuje nasadzanie drzew wokół Zakładu Produkcji Etanolu “Goświnowice”. W tym tygodniu nasadzono ponad 170 kilkuletnich drzew, które będą stanowić aleję ciągnącą się wzdłuż drogi dojazdowej do firmy od obwodnicy Nysy.

Do nasadzenia wybrano drzewa mające od 6 do 8 lat, które zwyczajowo rosną na Opolszczyźnie, np. lipa drobnolistna i srebrzysta, śliwa wiśniowa czy jarząb. Drzewa mają poprawiać estetykę otoczenia fabryki, a także przyczynić się do ograniczenia natężenia dźwięku z instalacji produkcyjnej.

Nowe drzewa wprowadzą niezbędną bioróżnorodność i wzbogacą otoczenie kolorystycznie. Bordowe liście śliwy wiśniowej będą mocno kontrastować ze srebrno zielonymi liśćmi lipy oraz barwami rosnących już wokół zakładu świerków serbskich, sosny czarnej czy cyprysów alumi.

– Sadzimy dość duże drzewa, ponieważ sadzonki sięgają 4 metrów wysokości a pnie mają grubość do kilkunastu centymetrów – mówi Mirosław Obarski z Bioagra SA. – Pracujemy z użyciem specjalistycznego sprzętu. Grunt nawiercany jest do głębokości ok. pół metra, aby dotrzeć do miękkiej ziemi. Dzięki temu drzewa będą mogły łatwiej rozwijać system korzeniowy, nie tracąc energii na przechodzenie do wody przez zbity grunt – dodaje Obarski.

Bioagra podkreśla, że skala tegorocznego nasadzenia jest bardzo duża. Firma posadziła więcej drzew wokół Zakładu Produkcji Etanolu “Goświnowice”, niż taka aglomeracja jak Rzeszów w całym, blisko dwustu tysięcznym mieście. Intensywne nasadzenia drzew spółka prowadzi od 2018 r. Koszty, bez bieżącego utrzymania, tj. podlewania i ochrony, wyniosły już kilkaset tysięcy złotych.

0 komentarz
0

Powiązane artykuły

Skomentuj

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź