Start Aktualności Prałat Mikołaj Mróz honorowym obywatelem miasta

Prałat Mikołaj Mróz honorowym obywatelem miasta

przez Nysa Hot

Na wniosek Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nysie Pawła Nakoniecznego oraz z poparciem niemal wszystkich radnych Rady Miejskiej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nysa otrzymał Prałat Mikołaj Mróz, który przez ponad 30 lat prowadził jedną z najważniejszych nyskich parafii. 

Był m.in. inicjatorem powołania Fundacji Ratowania Zabytków Katedry Nyskiej, a także jej Prezesem. Swoją opieką otoczył zaniedbane nyskie kościoły i obiekty sakralne, szczególnie zaś na sercu leży mu dobro cennej dla nysan Bazyliki i przyległej dzwonnicy.

– Przez 35 lat kierowania nyską parafią prałat Mikołaj Mróz dał się poznać mieszkańcom Nysy jako Wielki Człowiek Wiary, gorliwy pasterz ogromnego serca i intelektu. Jako duszpasterz troszczył się o integrację parafian. Jest powszechnie uznawanym autorytetem, dobrym kaznodzieją i duszpasterzem. Nauki biblijne i homilie ks. Prałata są wyjątkowe i niepowtarzalne. Dał się również poznać jako wyśmienity organizator i sprawny menedżer. Za wybitne zasługi na rzecz miasta, które przyczyniły się do jego rozwoju Ks. Prałat Mikołaj Mróz niewątpliwie zasługuje na przyznanie zaszczytnego tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Nysy”. Z ogromną dbałością krzewił kult religijny, dbał o popularyzowanie wiedzy o Nysie i z ogromną pasją promował ją. – podkreśla Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

Jednym z ostatnich wielkich dzieł ks. prałata Mikołaja Mroza jest przeprowadzenie wartej ponad 20 mln zł renowacji Bazyliki. Prace w nyskiej bazylice były najszerzej zakrojonymi od odbudowy zniszczonej świątyni po II wojnie światowej i obejmowały m.in. oczyszczenie elewacji świątyni, remont sklepienia oraz wymianę dachówek.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź