Start Aktualności Prawie 9 tysięcy uczniów z blisko 70 szkół podstawowych zgłosiło się do III edycji programu Aktywni Błękitn

Prawie 9 tysięcy uczniów z blisko 70 szkół podstawowych zgłosiło się do III edycji programu Aktywni Błękitn

przez Nysa Hot

68 szkół podstawowych oraz ponad 8,8 tysięcy uczniów. Tylu chętnych zgłosiło się do trzeciej edycji programu edukacyjnego Aktywni Błękitni – Szkoła przyjazna wodzie, organizowanej na obszarze Wód Polskich we Wrocławiu. 30 listopada 2023 r. zakończono etap przyjmowania zgłoszeń. Teraz szkolni koordynatorzy razem z uczniami mają czas do końca tego roku szkolnego na realizację projektu wspólnie z naszym Gospodarstwem.

Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, mający na celu promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Program dedykowany jest klasom I-VIII szkół podstawowych. Wyrobienie poprawnych nawyków i postaw wśród młodych hydrologów zwiększa szansę na to, że jako dorośli będą wykorzystywać otrzymaną wiedzę i przekazywać ją dalej, co przysłuży się całemu społeczeństwu.

Udział jest bezpłatny i zapewnia dostęp do materiałów edukacyjnych, scenariuszy lekcji, kart pracy. Szkolni koordynatorzy mogą wykorzystać multimedialne materiały dydaktyczne Wód Polskich, które pomogą w przeprowadzeniu zajęć poświęconych gospodarce wodnej w indywidualnie dopasowanej przez placówkę i atrakcyjnej dla uczniów formie. Zwieńczeniem programu będzie przyznanie certyfikatu przez Dyrektora Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, potwierdzającego spełnianie przez szkołę kryteriów placówki promującej proekologiczne postawy oraz wyrobienie wśród uczniów nawyków bezpiecznego i aktywnego korzystania z zasobów wodnych. Ponadto szkoły mają szansę na zdobycie tytułu „Strażnika Czystych Wód” po przeprowadzeniu działań związanych z utrzymaniem czystości rzek, zbiorników wodnych i terenów przyległych.

Prócz tego, Wody Polskie chętnym szkołom pokazują w praktyce, na czym polega nowoczesne zarządzanie gospodarką wodną. Uczniowie zainteresowanych placówek mogą uczestniczyć między innymi w zwiedzaniu obiektów hydrotechnicznych oraz w pokazach ratownictwa wodnego we współpracy z naszymi partnerami. Przekonały się o tym dzieci z pobliskich szkół, które już na początku roku szkolnego zobaczyły na własne oczy zasady działania elementów stopnia wodnego Bartoszowice, stopnia wodnego Opatowice, czy zbiornika Rydzyna.

Do trzeciej edycji projektu Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie organizowanego przez wrocławskie Wody Polskie zgłosiło się 68 szkół podstawowych z obszaru w administrowanego przez RZGW we Wrocławiu, tj. całego województwa dolnośląskiego, a także części województw lubuskiego, wielkopolskiego oraz opolskiego.

III edycja programu Aktywni Błękitni w roku szkolnym 2023/2024 na terenie RZGW we Wrocławiu realizowana jest pod patronatem: Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Dolnośląskiego, Wojewody Wielkopolskiego, Wojewody Lubuskiego, Wojewody Opolskiego, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Lubuskiego Kuratora Oświaty, Opolskiego Kuratora Oświaty, TVP3 Wrocław oraz Polskiego Radia Dzieciom.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź