Start Aktualności Prestiżowe wyróżnienie dla Profesora Jerzego Arendta

Prestiżowe wyróżnienie dla Profesora Jerzego Arendta

Prof. Jerzy Arendt prowadzi zajęcia na nyskiej PWSZ

przez Nysa Hot

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Arendt został Honorowym Członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich. Prestiżowe wyróżnienie wręczono w czasie jubileuszowego 70. Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich, który odbył się w Toruniu. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie prof. Jerzy Arendt prowadzi zajęcia na Wydziale Nauk Medycznych dla studentów kierunków pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne.

Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich to najważniejsze i największe spotkanie polskich chirurgów. Od ponad 130 lat służy wymianie myśli naukowej i klinicznej w zakresie chirurgii.

– Dla każdego chirurga jest to szczytowe wyróżnienie. W Bytomiu, gdzie pracuję od 1968 roku ostatni raz wręczono takie wyróżnienie 40 lat temu prof. Stanisławowi Szyszko, mojemu nauczycielowi. To rzadkość. Wyróżnienia były przyznane dla trzech zagranicznych i siedmiu chirurgów z Polski, w tym trzech ze Śląska – podkreśla prof. Jerzy Arendt.

Prof. Jerzy Arendt jest przedstawicielem śląskiej szkoły chirurgicznej. Uczniem profesorów: Czesława Sadlińskiego, Stanisława Szyszki, Jana Skrzypka. Emerytowany, wieloletni Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Członek założyciel powstałego z inicjatywy prof. Romana Górala w 1988 r. Polskiego Klubu Koloproktologii. Prowadził pionierskie badania w Polsce nad wytwarzaniem kroczowego sztucznego odbytu mioplastycznego. Autor 238 prac opublikowanych w kraju i za granicą. Będąc Przewodniczącym Śląskiego Oddziału Towarzystwa Chirurgów Polskich w latach 2009 – 2013 zorganizował cykl wykładów przedstawiających rolę wartości etyczno – moralnych w kształtowaniu się osobowości i doskonaleniu zawodowym chirurga.

Prof. Jerzy Arendt ceni sobie pracę w nyskiej Uczelni: – Od lat obserwuję rozwój bazy dydaktycznej w PWSZ w Nysie. Szczytowym osiągnięciem jest stworzenie w Nysie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych. Trend jest pozytywny. Bardzo ważna jest jakość kształcenia przyszłych kadr pielęgniarek, indywidualne podejście, a nie masowość oraz kształtowanie empatii względem pacjenta wśród przyszłego personelu medycznego.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź