Start Aktualności Protetyka zębowa – w czym może pomóc?

Protetyka zębowa – w czym może pomóc?

Sztuczne uzupełnienie brakujących zębów

przez Nysa Hot
protektyka zębowa

Brak uzębienia to bardzo duży problem, z którym mierzą się nie tylko osoby starsze. Ubytki w ogromnym stopniu utrudniają codzienne życie, z jednej strony wpływając na zmniejszenie pewności siebie i niechęć do uśmiechania się, z drugiej zaś odbijają się negatywnie na zdrowiu pozostałych zębów. Kto powinien odwiedzić protetyka? Przede wszystkim osoby starsze, u których braki w uzębieniu są związane ze starzeniem się organizmu. Drugą grupę stanowią wszyscy ci, którzy stracili zęby np. w wypadku. W czym dokładnie może pomóc nam taki specjalista?

Czym zajmuje się protetyka?

To jeden z najszybciej rozwijających się działów stomatologii. Specjaliści z tej dziedziny zajmują się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu, ale również odbudową tkanek uzębienia, jeśli doszło do ich utraty. Szybka interwencja to najlepszy sposób na zapobieganie niebezpiecznym zmianom w jamie ustnej, wywołanym obecnością ubytków. Warto pamiętać o tym, że brak zęba to nie nie tylko problem natury estetycznej.

Znacznie poważniejsze są kłopoty z przeżuwaniem, co przekłada się na pogorszenie procesów trawiennych. Co więcej, konsekwencją luk w uzębieniu jest niekontrolowane przesuwanie się pozostałych zębów. Jeśli ubytek nie zostanie uzupełniony, może dojść do zaniku kości, czego konsekwencją jest dalsze wypadanie zębów.

Rodzaje wypełnienia

Protetyka pomaga nie tylko w odbudowaniu łuku zębowego, ale również wpływa na przywrócenie naturalnych rysów twarzy. Jeśli chodzi o metody wypełniania, są one uzależnione od tego jak duże są luki. Wyróżniamy uzupełnienia ruchome i stałe. Do tych pierwszych zaliczają się protezy, które obecnie spotyka się coraz rzadziej. Ze względu na wyższy komfort użytkowania, pacjenci chętniej decydują się na korony, mosty lub protezy na implantach. Osoby, które mają za sobą leczenie protetyczne powinny regularnie odwiedzać specjalistę, nawet jeśli nie zauważają żadnych nieprawidłowości.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź