Start Aktualności Przegląd samochodu? Obowiązkowy!

Przegląd samochodu? Obowiązkowy!

przez Nysa Hot

W ostatnich dniach posypały się mandaty za brak maseczek, czy też lekceważenie obostrzeń dotyczących przemieszczania się. Co w sytuacji kiedy kończy się nam rejestracja samochodu?

Pandemia koronawirusa i wprowadzone środki zapobiegawcze nie zwalniają kierowców od obowiązku okresowego przeglądu technicznego pojazdu.

 

[quote width=”auto” align=”left|right|none” border=”COLOR” color=”COLOR” title=”mówi właściciel warsztatu samochodowego, Bartosz Żurkowski.„]W okolicy działa 16 stacji, gdzie można dokonać przegląduKierowcy nie lekceważą tych przepisów, bo wpływa to przecież bezpośrednio na ich bezpieczeństwo. Osoby po 60-tce powinny rozważyć usługę typu door to door. W naszym przypadku odbywa się to w ten sposób, że po kontakcie telefonicznym z klientem, podjeżdżamy pod miejsce zamieszkania klienta, odbieramy kluczyki i dokumenty. Po sprawdzeniu stanu technicznego, w imieniu klienta udajemy się od Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów na wymagany przegląd.[/quote]

 

Taki sposób pozwoli na w miarę bezpieczne załatwienie sprawy. Oczywiście dotyczy to sytuacji, kiedy ze względu na koronawirusa, kierowcy czasowo nie korzystają z pojazdów, a chcą zadośćuczynić przepisom. Podczas samego badania Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów wprowadziły dodatkowe punkty regulaminu. Mowa o ograniczeniu kontaktu kierowcy z diagnostą. Pamiętajmy, aby przed wyjazdem na przegląd umówić się na konkretną godzinę.

Kto zdecyduje się samemu na wyjazd na przegląd, radzimy skorzystać z poniższych porad. Po pierwsze mechanicy zwracają uwagę na fakt, że wraz z wiekiem samochodu i liczbą przejechanych kilometrów rośnie prawdopodobieństwo, że pracownik stacji znajdzie jakieś uchybienia. Przed przeglądem warto sprawdzić jeden z najważniejszych punktów badanych przez diagnostów, czyli układ hamulcowy. – Badana jest m.in. skuteczność i równomierność działania hamulców, w tym stan sztywnych i elastycznych przewodów hamulcowych oraz sprawność hamulca ręcznego – mówi Bartosz Żurkowski. Po drugie, nie zapominajmy o układzie kierowniczym, po trzecie o stanie podwozia i zawieszenia oraz o stanie opon. Diagności statystycznie najwięcej czasu podczas badań poświęcają własnie na sprawdzenie auta od spodu.

Jak dobrze przygotować się do przeglądu technicznego?To proste! Dbajmy o samochód przez cały rok! – mówi Żurkowski. – Diagnostyka komputerowa, systematyczna wymiana elementów eksploatacyjnych, uzupełnianie płynów i naprawa drobnych usterek pomogą zaoszczędzić czas i pieniądze. Koszt okresowego badania technicznego samochodu osobowego o masie całkowitej do 3,5 t wynosi 99 zł. Cena wzrasta do 161 zł, gdy auto ma instalację gazową. W przypadku ponownego sprawdzenia mechanizmów i podzespołów, w których stwierdzono usterki podczas pierwszego badania, płaci się jedynie za ich powtórną kontrolę.

Za brak ważnego przeglądu technicznego grozi 500 złotych mandatu. 

 

diagnostyka komputerowa | wymiana olejów | wymiana filtrów | wymiana płynów eksploatacyjnych | wymiana sprzęgieł | wymiana rozrządu | naprawa silników 

 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź