Start Hot Region gotowy na koronawirusa?

Region gotowy na koronawirusa?

przez Nysa Hot

Od kilku dni Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia przekazują coraz więcej informacji, dotyczących postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia koronawirusa. Mamy czym się martwić?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

W Polsce jak dotąd nie odnotowano żadnego potwierdzonego przypadku, ale służby z związku ze zbliżaniem się choroby do Polskiej granicy podejmują coraz więcej środków zapobiegawczych. Opolski Sanepid wytyczył kilkadziesiąt obiektów na terenie Opolszczyzny, które mogą służyć za miejsca na ewentualną kwarantannę osób podejrzanych o zakażenie. Również szpitale z oddziałami zakaźnymi sprawdzają, ilu maksymalnie mogą pomieścić pacjentów. Od tygodnia stacje Sanepidu w poszczególnych województwach są zalewane telefonami wystraszonych mieszkańców, którzy nie są pewni jak mają postępować w przypadku podejrzenia zakażeniem. Główną grupę stanowią zaniepokojeni seniorzy, a także osoby powracające z ferii z Włoch.

6 nowych laboratoriów – w Gdańsku, Katowicach, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie i we Wrocławiu jest wyposażonych w testy i gotowych do przeprowadzania około 30 badań na dobę. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznaje, że w Polsce wirus na pewno się pojawi. Stąd działania prewencyjne na granicach. Od wtorku na Lotnisku Chopina w Warszawie jest prowadzona kontrola temperatury wszystkich pasażerów przylatujących bezpośrednio z Włoch i Chin.

Informacja dla osób powracających z północnych Włoch
https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch

Co musisz wiedzieć o koronawirusie
https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że jak na razie nie ma powodów do paniki. Rząd nie wyklucza wprowadzenia kontroli na granicach lądowych, jeżeli zaostrzy się sytuacja w Europie. We Włoszech rośnie liczba zakażonych. Wykryto też pierwsze przypadki choroby m.in. w Dani, Austrii, Szwajcarii i Chorwacji.

Infolnia NFZ ws. koronawirusa 800 190 590

fot. główne pixabay

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź