Start Aktualności Rekordowy budżet województwa

Rekordowy budżet województwa

Radni Sejmiku przyjęli budżet rekordowy pod kilkoma względami

przez Nysa Hot

We wtorek przyjęto budżet Woj. Opolskiego. Rekordowe będą dochody, w tym z podatku CIT, co świadczy o dobrej kondycji naszych rodzimych firm. Jak podkreśla Marszałek Andrzej Buła, rekordowe pieniądze będą przeznaczone na wydatki i inwestycje. Wczoraj budżet uchwaliła także Gmina Nysa.

Ponad 240 z 862 milionów złotych zapisanych w budżecie, samorząd województwa przeznaczy na inwestycje na drogach wojewódzkich, a blisko 65 milionów trafi na ochronę zdrowia. W tym aż 46,6 mln zł na inwestycje. Mowa m.in. o budowie pawilonu Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, czy Centrum Psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jadwigi w Opolu. Co ważne, 1,5 mln zł  zapisano na pomoc stypendialną dla przyszłej kadry lekarskiej. Nowością są środki na program leczenia niepłodności. Z programu skorzysta około 250 opolskich par.

– Wierzę, że w ten sposób uda się odpowiedzieć na problemy par, dotyczące dzietności w naszym regionie – mówi Andrzej Buła.

Urząd Marszałkowski będzie kontynuował dwa udane projekty, jakimi się z pewnością Marszałkowski Budżet Obywatelski oraz Marszałkowska Inicjatywa Sołecka. Na ten cel zostanie wydatkowanych 5,5 miliona złotych. Modernizacji doczeka się Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu – Łambinowicach. – Aż 221,9 mln zł będą stanowić dochody pochodzące z podatku CIT, czyli od przedsiębiorstw – mówił Marszałek. – Wydatki planujemy na  862,3 mln zł, z czego aż 361,2 mln zł przeznaczymy na inwestycje. To w sumie niemal 42% wszystkich wydatków i 161% tegorocznych wydatków majątkowych.

Ponadto samorządy będą mogły sięgać również po środki unijne w pięciu kluczowych obszarach, określonych dla subregionów. Na ten cel w 2023 roku będzie ponad 500 milionów złotych z bieżącej perspektywy środków z budżetu Unii. Z pewnością będzie chciała z nich skorzystać Gmina Nysa. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej udało się przegłosować budżet nastwiony na dalszy rozwój miasta. Gmina wydatki określiła na poziomie ponad 310 milionów. Spora część będzie wydatkowana na wsparcie rodzin w obszarach: mieszkania i edukacja. Gmina jest jednym z regionalnych liderów pod kątek realizowanych inwestycji.

fot. UMWO

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź