Start Aktualności Rola wody w życiu sportowca. Akcja #Pijkranówkę w Nysie

Rola wody w życiu sportowca. Akcja #Pijkranówkę w Nysie

przez Nysa Hot

Woda to niezbędny element każdego treningu. Należy pić ją przed, w trakcie oraz po wykonanej aktywności fizycznej. Intensywnie trenując przez godzinę możesz stracić od 1 do nawet 3 litrów. Warto wiedzieć, że organizm składa się, aż w 60% z wody. Dlatego należy szczególnie dbać o jej regularne uzupełnianie.

Podczas aktywności fizycznej woda uchodzi z organizmu głównie w formie potu. Proces ten ma na celu usuwanie nadmiaru ciepła, transport substancji odżywczych do komórek, odpowiednie krążenie płynów ustrojowych oraz zapewnienie właściwego ciśnienia osmotycznego. Zaburzone funkcjonowanie którejś z wymienionych czynności powoduje suchość w jamie ustnej, zatrzymanie wydzielania śliny, wzmożone uczucie pragnienia, zmiany na skórze, zaburzenia koordynacji ruchowej oraz wolniejszą regenerację organizmu po intensywnym wysiłku. Badania potwierdzają, że sportowcy regularnie dostarczający podczas ćwiczenia wodę mogą ćwiczyć o 33% dłużej od zawodników nieuzupełniających płynów.

W zależności od intensywności treningu należy pić od 4 do 8 litrów na godzinę. Najlepiej spożywać wodę bogatą w minerały takie jak magnez, wapń, sód, jod i żelazo. Nie zaleca się picia wody źródlanej. Dużo lepsza jakościowo będzie woda wysokomineralizowana lub kranówka, która zawiera nawet 85 mg/l wapnia, 50 mg/l siarczanów i 10 mg/l magnezu.

Artykuł powstał w ramach akcji “Pij kranówkę”, która ma na celu rozpowszechnienie picia wody kranowej w powiecie nyskim. Wspólnymi siłami Wodociągi AKWA w Nysie (https://wikakwa.pl/) oraz trenerka fitness Sonia Dziergas (www.soniadziergas.pl) zaangażowali lokalnych przedsiębiorców oraz działaczy do promocji nyskiej kranówki. Efektem współpracy jest sesja zdjęciowa, która ma przybliżyć mieszkańcom zdrowe nawyki.

W tej części akcji wzięli udział:

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź