Start Aktualności Rozmowy w Pradze o budowie dwóch zbiorników przeciwpowodziowych

Rozmowy w Pradze o budowie dwóch zbiorników przeciwpowodziowych

przez Nysa Hot

W połowie stycznia ministrowie z Polski i Czech będą rozmawiać o nowych zbiornikach przeciwpowodziowych. Jeden z nich ma zabezpieczać Białą Głuchołaską, a w konsekwencji częściowo także Nysę.

Dla bezpieczeństwa południowo-zachodniej Polski

Do spotkania na szczeblu ministerialnym dojdzie na prośbę polskich dyplomatów, a rozmowy będą na szczeblu wiceministrów. Wcześniej o zabezpieczeniu przeciwpowodziowym wielokrotnie rozmawiano na szczeblu samorządowym, m.in. z władzami Głuchołaz i Mikulovic.

W Pradze powinny paść wspólne deklaracje o szybkiej budowie dwóch zbiorników dla zabezpieczenia Olzy i Białej Głuchołaskiej. Środki na ten cel będą musiały wyłożyć rządy obydwu krajów, przy współudziale Unii Europejskiej. Wrześniowe opady wody pokazały, że bez zbiorników retencyjnych i nakładów po stronie czeskiej, rejon gminy Głuchołazy nie będzie bezpieczny.

Do sierpnia br. Wody Polskie mają zakończyć prace przeciwpowodziowe na Białej Głuchołaskiej.

Prowadzimy prace rozpoczynając od ujścia Białej Głuchołaskiej do Zbiornika Nysa, aż do miasta Głuchołazy przy granicy polsko-czeskiej. W ramach robót zakładamy odbudowę skarp koryta rzeki, obwałowań oraz innej infrastruktury hydrotechnicznej, a także usunięcie zatorów oraz odsypisk rumoszu skalnego i drzewnego w celu przywrócenia przepustowości koryta rzeki. Planujemy zakończyć prace do sierpnia bieżącego roku. – mówi  Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą, Mateusz Balcerowicz

Wartość prac to prawie 21 mln złotych. Rząd zabezpieczy wydatki, jeśli w czasie robót dojdą nowe zadania. Skutki powodzi usuwane są cały czas także na Nysie-Kłodzkiej w powiatach kłodzkim i nyskim.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź