Start Aktualności Ruszyły prace budowlane przy rekonstrukcji wagi miejskiej!

Ruszyły prace budowlane przy rekonstrukcji wagi miejskiej!

przez Nysa Hot

Gdy spacerujemy w pobliżu Domu Wagi Miejskiej nie sposób nie zauważyć wygrodzonego terenu pod arkadami. Trwają bowiem przygotowania placu pod rekonstrukcję wagi miejskiej.

Dzięki nieocenionej pomocy firmy FALBUD Andrzeja Falkiewicza wylany zostanie fundament, na którym zamontowane zostanie samo urządzenie wagi miejskiej. Co do samej wagi – Zakład Stolarski Marcin Wójcik prowadzi prace stolarskie nad górną belką, natomiast słupek jest już gotowy i czeka na impregnację. Projekt wagi na podstawie historycznych materiałów przygotował niezastąpiony architekt Szymon Pleszczak z Pleszczak architekci. Projekt wsparli także Jacek Tarnowski, Edward Hałajko, Łukasz Jasek JASEK – Przewodnik Turystyczny, Marcin Nowak, Wojciech Olszewski, Anita Klakla, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie, Muzeum Powiatowe w Nysie, Oddział PTTK Tryton w Nysie, Stara Kuźnia Pracownia Kowalstwa Artystycznego Grzegorz Tokarczyk. Nad całym przedsięwzięciem budowlanym czuwają Panowie Łukasz Bednarz i Stanisław Kondrat. W imieniu inwestora Stowarzyszenia Nysa 1945 dziękuję za okazaną do tej pory pomoc – mówi Maciej Krzysik – pomysłodawca rekonstrukcji wagi miejskiej.

Waga będzie repliką urządzenia, które znajdowało się w budynku jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej.

Od 1955 roku w Domu Wagi Miejskiej mieści się siedziba miejskiej biblioteki. W 2011 roku dokonano renowacji elewacji budynku, zachowanych fresków oraz rekonstrukcji wystroju rzeźbiarskiego przywracając obeliski nad lukarnami oraz obeliski i rzeźby na szczycie.

Foto: Waga Miejska w Nysie/ Facebook 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź