Start Hot Rząd zdecydował się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego

Rząd zdecydował się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego

przez Nysa Hot

Polaków czekają dodatkowe ograniczenia, które są niezbędne by powstrzymać rozprzestrzenię się wirusa. To efekt wczorajszych decyzji Rządu. Od jutra tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna.

Rząd podejmuje kolejne środki w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby. Mowa m.in. o zakazie wjazdu do Polski, który będzie obejmował cudzoziemców, a osoby powracające z zagranicy obowiązkowo przejdą dwutygodniową kwarantannę. – Przed nami czas społecznej próby, czas solidarności międzypokoleniowej – zaznaczył podczas wczorajszej wieczornej konferencji premier Morawiecki. 

Eksperci podkreślają, że to stanowcze środki, ale niezbędne. Nie wszyscy w poważny sposób traktowali światową pandemię. Wprowadzony stan zakazuje m.in. zgromadzeń powyżej 50 osób. Dotyczy to także związków wyznaniowych, miejsc kultu religijnego, kościołów, a także klubów i pubów. Co ważne, sklepy, banki i bankomaty postaną otwarte. Transport cargo nie zostanie wstrzymany, a granice będą otwarte dla przepływu towarów. Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych.

W razie konieczności Minister Zdrowia będzie mógł zdecydować również m.in. o czasowym ograniczeniu funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy. Właściciel nieruchomości mogą zostać wezwani do udostępniania lokali i środków transportu do działań przeciwepidemicznych. W naszym powiecie Starostwo Powiatowe i służby epidemiologiczne wytypowały kilka potencjalnych miejsc na ewentualną kwarantannę.

fot. Adam Guz, KPRM

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź