Start Aktualności Są ronda Kaczyńskiego i Witosa, teraz nowe nazwy mają także kolejny skwer i miejski park

Są ronda Kaczyńskiego i Witosa, teraz nowe nazwy mają także kolejny skwer i miejski park

przez Nysa Hot

Moda na nazywanie wszystkiego dokoła dotarła także do Nysy. Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Nysie radni podjęli kolejne uchwały w tym zakresie. Nowe nazwy mają miejski skwer i park miejski.

Park Miejski zlokalizowany przy ul. Powstańców Śląskich nosi teraz nazwę „Park Miejski 800-lecia Nysy”. Ma to oczywiście związek z wyjątkowym jubileuszem, który nasze miasto świętuje w tym roku.

Nowa nazwę ma także skwer zlokalizowany u zbiegu ulic: Armii Krajowej, Wolności i Ogrodowej. Od teraz jest to „Skwer im. Bogusława Podborączyńskiego”.

Bogusław Podborączyński  był działaczem „Solidarności” (w latach 1980–1981 kolporterem niezależnych wydawnictw). Pracował jako spawacz w Zakładach Urządzeń Przemysłowych w Nysie. 14 marca 1983 roku wieczorem został zatrzymany przez funkcjonariuszy MO, był przetrzymywany w KM MO w Nysie. Następnie zaginął. 15 kwietnia 1983 roku jego ciało wyłowiono z Nysy Kłodzkiej w pobliżu tamy przy elektrowni.

W latach 1989–1991 sprawę jego śmierci badała Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do Zbadania Działalności MSW (tzw. komisja Rokity), okoliczności zaginięcia i śmierci nie wyjaśniono. Został uznany za ofiarę stanu wojennego.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź