Separatory oleju to wydajne urządzenia umożliwiające m.in. efektywne oddzielanie substancji wyróżniających się ropopochodnym pochodzeniem od pozostałych. Wykorzystywanie takich urządzeń ma korzystny wpływ na środowisko. Ponadto w niektórych przypadkach jest obligatoryjne. Gdzie są wykorzystywane separatory? Co warto wiedzieć o tych urządzeniach?
Skuteczne oddzielenie oleju od pozostałych cieczy
Niezwykle często w przemyśle ciężkim (i nie tylko) można spotkać mieszaninę różnych cieczy, w których skład wchodzą m.in. różnego rodzaju substancje ropopochodne, w tym np. olej. Separator, jak sama nazwa podpowiada, jest urządzeniem, które ma na celu odseparowanie oleju od innych substancji. Urządzenia tego typu wykorzystuje się do tak zwanego podczyszczania ścieków technologicznych. Ponadto stosuje się je do oddzielania cieczy lekkich celem magazynowania wyłącznie konkretnych substancji (nie mieszanin).
Ze względu na sposób działania, separatory dzielimy na grawitacyjne i koalescencyjne. Do pierwszej grupy zaliczamy modele wyposażone we wkład lamelowy. Ciecz oczyszczona przy użyciu separatora grawitacyjnego zawiera mniej niż 100 mg cieczy ropopochodnych na każdy litr. Z kolei urządzenia koalescencyjne odseparowują mieszaninę m.in. od oleju zdecydowanie wydajniej. Substancja na wyjściu zawiera mniej niż 5 mg produktów ropopochodnych na jeden litr.
Separatory oleju – zastosowanie
Urządzenia służące do odseparowywania produktów ropopochodnych z mieszanin są wykorzystywane w zakładach produkcyjnych, fabrykach i rafineriach. Ich działanie zapobiega dostawaniu się do środowiska naturalnego niebezpiecznych substancji. Niekiedy separatory można spotkać w dużych warsztatach mechanicznych i innych miejscach, w których wykorzystuje się znaczne ilości substancji ropopochodnych.
Kolejną zaletą jest efektywniejsze magazynowanie niebezpiecznych substancji, ponieważ w pojemnikach znajduje się wyłącznie olej, a nie mieszanina.