W zeszłym miesiącu w Nysie zakończyły się zdjęcia do filmu fabularnego „Tak ma być” w reżyserii Łukasza Grzegorzka. Film w całości nakręcony w naszym mieście mamy zobaczyć za rok. Tymczasem możemy już oglądać inną produkcję realizowaną w regionie. Stacja TVN rozpoczęła telewizyjną emisję serialu „Szadź”.
„Szadź” to siedmioodcinkowy serial kryminalny, który do tej pory mogliśmy oglądać tylko na Playerze. Serial na podstawie powieści Igora Brejdyganta, to nietypowe połączenie thrillera i kryminału z wyjątkowymi kreacjami aktorskimi Macieja Stuhra i Aleksandry Popławskiej. 13 października pierwszy odcinek trzymającej w napięciu serii pokazała również telewizja TVN. Kolejne odcinki produkcji będzie można oglądać co tydzień, w każdy wtorek o 21.30.
W okolicach Opola policja odnajduje zwłoki młodej dziewczyny. Wszystko wskazuje na to, że sprawcą jest seryjny morderca, a zbrodnia ma podłoże religijne. Ofiarami są głęboko wierzące kobiety. Agnieszka Polkowska, policjantka prowadząca śledztwo, ma za sobą trudną przeszłość i problemy w życiu osobistym, które skupiają się wokół skomplikowanej relacji z nastoletnią córką. W tym samym czasie szanowany religioznawca Piotr Wolnicki rozpoczyna kolejne zajęcia na uczelni. Co łączy go ze sprawą seryjnego mordercy?
– W tej opowieści zagadki nie stanowi jednak tożsamość mordercy, a motywy jego działania. Co łączy sprawcę z komisarz prowadzącą śledztwo? Dlaczego wszystkie ofiary to głęboko wierzące młode dziewczyny? Wyścig z czasem trwa. Czy komisarz Polkowska trafi na ślad mordercy i zapobiegnie kolejnym zbrodniom? Każdy odcinek odkryje przed widzami część prawdy o tym, co łączy policjantkę z Piotrem Wolnickim (Maciej Stuhr) – religioznawcą, pozornie wzorowym mężem i ojcem, który w okrutny sposób pozbawia życia swoje ofiary. – piszą o produkcji jej twórcy.
-Granie takiego bohatera to dla mnie nowość. I nie przesadzę chyba, mówiąc, że zmierzenie się z postacią reprezentującą wcielone, ostateczne zło, to marzenie prawie każdego aktora. Już sam ten fakt jest istotny i ma chyba nawet większe znaczenie niż konstrukcja fabularna, o której pan wspomniał. Choć faktycznie jest ona nietypowa i przez to wydała mi się bardzo atrakcyjna. -mówił dla portalu Spidersweb Maciej Stuhr. -Role tego typu bardzo przyciągają uwagę widzów. Zwykle wywołują wielkie emocje wzmocnione oprócz tego różnymi fabularnymi zwrotami, dzięki czemu na stałe przykuwają widzów przed ekrany. A przecież nasz zawód właśnie na tym polega.
Producentem serialu jest Tomasz Blachnicki, producentem wykonawczym Michał Kwieciński i Akson Studio, reżyserami Sławomir Fabicki, Maciej Bochniak, Anna Kazejak, autorami scenariusza Paulina Murawska (główny scenarzysta), Igor Brejdygant oraz Michał Godzic. Za całokształt zdjęć odpowiada Mikołaj Łebkowski. Scenografię przygotowała Marcelina Początek-Kunikowska, a kostiumy – Paweł Grabarczyk oraz Wanda Kowalska. Kierownikiem produkcji jest Magdalena Badura. Zdjęcia powstawały w Opolu oraz w Warszawie.
Foto: UM Opole