Start Hot Sezon otwarty. Mamy pierwsze zatrucie tlenkiem węgla

Sezon otwarty. Mamy pierwsze zatrucie tlenkiem węgla

PSP rekomenduje zakup i montaż czujki tlenku węgla i czujki dymowej

przez Nysa Hot

Do groźnej sytuacji doszło dzisiaj około godziny 20 przy ul. Sienkiewicza w Nysie. Raz po raz, praktycznie do końca kwietnia będziemy ponawiać apele o przeglądy piecyków oraz zamontowanie czujników czadu.

Zatrucie czadem w Nysie

W wyniku dzisiejszego zdarzenia jedna osoba została poszkodowana. Spadają temperatury, stąd sezon grzewczy można uznać za rozpoczęty. Co roku o tej porze w całym Powiecie Nyskim dochodzi do wielu zatruć tlenkiem węgla. Niektóre, pomimo udzielonej pomocy kończą się tragicznie. Jak informuje PSP, na Opolszczyźnie najwięcej zgłoszeń dotyczy Powiatu Nyskiego. W skali całego kraju to około 2.000 przypadków rocznie.

Pamiętajmy, tlenek węgla to gaz bezbarwny, bezwonny, bezsmakowy, a zarazem niezwykle trujący. Stąd potocznie nazywany jest również „cichym zabójcą”.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź