Start Aktualności Skanowanie 3D w przemyśle

Skanowanie 3D w przemyśle

...czyli chmura punktów i projekt w trójwymiarze

przez Nysa Hot

Precyzja pomiarów ma w przemyśle kluczowe znaczenie. Właściwe zaplanowanie przestrzeni hali produkcyjnej wpływa na efektywność i bezpieczeństwo pracy. Dzisiaj coraz rzadziej stosuje się tradycyjne metody pomiarowe. W ich miejscu pojawiają się nowoczesne technologie, takie jak skanowanie 3d. Na czym ono polega i w jakich branżach przemysłu znajduje zastosowanie?

Skanowanie 3d czyli chmura punktów i projekt w trójwymiarze

Do przeprowadzenia skanowania 3d wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia. Postawione i uruchomione w danej przestrzeni, która wymaga dokonania pomiarów, urządzenie rozpoczyna skanowanie. Efektem skanowania jest przygotowanie chmury punktów, czyli określenie położenia wszelkich elementów obecnych w przestrzeni. Następnie na podstawie chmury punktów sprzęt tworzy projekt 3d. Ważną zaletą technologii jest możliwość naniesienia na projekt własnych elementów. Dzięki temu skanowanie 3d sprawdza się podczas przygotowywania hal przemysłowych. Chmura punktów daje możliwość znalezienia optymalnego położenia dla poszczególnych maszyn i instalacji.

Kiedy skanowanie 3d znajduje zastosowanie?

Dzisiaj skanowanie 3d wykorzystuje się już bardzo powszechnie. Sprawdza się ono zarówno podczas projektowania przestrzeni przemysłowych od zera, jak i na etapie modyfikacji pomieszczeń i nie tylko. Otóż skanowanie stosuje się nie tylko w zamkniętych przestrzeniach, ale również na otwartych placach budowy oraz placach wydobywczych. Przemysł wydobywczy i budownictwo to dwa obszary, w których metoda skanowania w trójwymiarze znajduje szerokie zastosowanie. Jednak to nie wszystko. Stosuje się ją obecnie w większości branż przemysłu. Urządzenia do skanowania 3d są niezbędne w motoryzacji oraz podczas projektowania w zasadzie każdego zakładu produkcyjnego.

Aby skanowanie 3d przyniosło pożądane rezultaty, musi zostać przeprowadzone fachowo. Podstawą jest wybór wysokiej jakości sprzętu, którego pomiary są precyzyjne, a do błędów nie dochodzi. Warto również zlecić dokonywanie pomiarów specjalistom, którzy potrafią obchodzić się ze specjalistycznym sprzętem.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź