Uwaga na toksyczny Barszcz Sosnowskiego. Roślina ta występująca w całej Polsce, jest właśnie w fazie kwitnienia. Kontakt z nią może powodować rozległe oparzenia skóry i trudne do wyleczenia rany. W ubiegłych latach niebezpieczną roślinę na terenie Gminy Nysa można było spotkać w kilku miejscach, głównie słabo zaludnionych.
Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny podczas upałów. Zawiera bowiem parzącą substancję tzw. furanokumarynę, której działanie nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz przy dużej wilgotności powietrza. Im dłuższy jest nasz kontakt z łodygą, liśćmi czy kwiatami, tym więcej związków kumarynowych dostaje się do organizmu. Barszcz Sosnowskiego może powodować dotkliwe poparzenia, a w skrajnych przypadkach nawet martwicę skóry lub bielactwo. W przypadku, kiedy doszło do kontaktu z rośliną, natychmiast udajmy się do lekarza. Najlepiej przemyć skórę wodą z mydłem i unikać słońca przez co najmniej 2 doby.
Barszcz Sosnowskiego można spotkać przede wszystkim w miejscach dobrze wilgotnych, najczęściej w pobliżu rzek, rowów itp. Rośliny w sprzyjających warunkach mogą osiągać imponujące rozmiary – ich wysokość to nawet 3 metry! Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu, a do Polski trafił pod koniec lat 50-tych ubiegłego wieku z ZSRR. Miał być źródłem taniej paszy dla bydła, jednak po odkryciu jego toksycznych właściwości, upraw zaniechano. Roślina jednak rozprzestrzeniła się po całym kraju i dziś stanowi jak najbardziej realne zagrożenie.