Start Aktualności Śnięte ryby na Nysie Kłodzkiej. Wody Polskie uspokajają – sytuacja jest opanowana

Śnięte ryby na Nysie Kłodzkiej. Wody Polskie uspokajają – sytuacja jest opanowana

przez Nysa Hot

W korycie Nysy Kłodzkiej poniżej zbiornika wodnego Otmuchów pojawiły się ogłuszone i martwe ryby. Służby Wód Polskich szacują straty na kilkadziesiąt kilogramów. Przyczyną było wyłączenie zasilania elektrowni i otworzenie awaryjnych systemów zrzutowych na zbiorniku, na którym testowane są specjalne urządzenia do elektronicznego płoszenia ryb z okolic budowli zrzutowej. W tym incydentalnym przypadku system nie zadziałał.

Pierwsze niepokojące informacje o śniętych rybach pojawiły się w niedzielę rano (19.02). Dziś Wody Polskie zdecydowały się wydać komunikat o przeprowadzonym zrzucie wody poprzez tzw. upust denny.

Działanie to spowodowało incydentalne wciągnięcie niewielkiej ilości drobnych ryb do podziemnej komory, a następnie ich wypłynięcie poniżej zapory – w korycie Nysy Kłodzkiej. Przedstawiciele Wód Polskich Zarządu Zlewni w Nysie natychmiast po otrzymaniu informacji o tym zdarzeniu przeprowadzili wizję terenową oraz nawiązali kontakt z odpowiednimi służbami. Obecnie sytuacja jest już ustabilizowana i wróciła do normy. Pracownicy Wód Polskich na bieżąco monitorują działanie urządzeń wodnych i koryto rzeki w tym rejonie – czytamy w komunikacie

Przyczyną były niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym zagrożenie przekroczenia stanów ostrzegawczych na rzece oraz przekroczenia normalnego poziomu piętrzenia na zbiorniku wodnym. Brak zasilania na jednym z turbozespołów elektrowni wodnej uniemożliwił standardowy tryb zrzutu wody.

Obecnie trwa zbieranie martwych okazów. Część wciągniętych ryb była jedynie ogłuszona.

fot. Wody Polskie

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź