Start Aktualności Spodnie rowerowe – które z nich będą wygodne?

Spodnie rowerowe – które z nich będą wygodne?

przez Nysa Hot

Strój rowerowy składa się nie tylko z kasku (który zabezpiecza głowę przed urazem), koszulki kompresyjnej regulującej temperaturę ciała oraz odpowiednie krążenie krwi czy obuwia ułatwiającego skuteczny nacisk na pedały. To także spodnie rowerowe, których dobór uzależnia bezpieczeństwo i komfort w trakcie jazdy. Jak znaleźć ubrania, które będą wygodne? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czym charakteryzują się spodnie rowerowe? To odzież, której krój wykonany jest najczęściej na bazie bezszwowych łączeń. Mają specjalną poduszkę na pośladkach, a niekiedy też szelki umożliwiające stabilne ułożenie na nogach. Wykonane są zwykle z materiałów tekstylnych, przypominających górne elementy garderoby.

Dlaczego odpowiedzialny kolarz powinien poruszać się w odpowiednio dobranych spodniach?

Z czego wynika fakt, że dobrze dobrane spodnie rowerowe wpływają na ich użytkownika? Zacznijmy od kroju i materiału. Brak szwów sprawia, że nie podrażniają one skóry i nie powodują mikrourazów, które mogłyby skończyć się znacznym dyskomfortem w trakcie jazdy i uniemożliwić praktycznie prawidłowo przeprowadzony trening. Z kolei materiał wykonany z tkaniny syntetycznej reguluje temperaturę ciała zawodnika, odprowadza nadmiar wilgoci i przekłada się na ogromny komfort w czasie jazdy – niezależnie czy mówimy o wyjazdach rowerowych w upalne czy chłodne dni.

To jednak nie wszystko. Wykonane zgodnie ze sztuką szelki stabilizują ułożenie spodenek na użytkowniku, co zapobiega zsuwaniu się kroju w czasie każdego ruchu. Spodnie rowerowe zawsze będą leżeć na pasie, dopasowując się też do charakterystyki ruchu kolarza. Nie zapominajmy też o specjalnych poduszkach na pośladki. Dzięki nim trening mniej obciąża mięśnie i jest zdrowszy dla kręgosłupa.

Ważny jest również wymiar praktyczny. Otóż spodenki dla kolarzy wykonane są w taki sposób, aby zwiększać opływowy kształt ciała, a także posiadają wygodne kieszenie, umożliwiające bezproblemowe przewożenie różnego rodzaju batoników czy np. kluczy. To ułatwi wykonywanie treningu.

Jak dobrze je dobrać?

Najważniejszy jest rozmiar! Pamiętaj, że ubrania rowerowe muszą być odpowiednio dopasowane do kształtu nogi w każdym jej elemencie. To oznacza, że przed zakupem powinieneś dokładnie zmierzyć obwód swojego pasa, a także uda. Konieczny będzie też wzrost. To na podstawie tego wymiaru dostosujesz odpowiednią długość szelek do swoich potrzeb.

Zwracaj uwagę na materiał. Nie inwestuj w spodenki ze sztucznych tkanin, gdyż te będą kumulować wilgoć i ciepło, co utrudni prowadzenie efektywnej aktywności sportowej. Zwróć uwagę też na krój spodenek i ich wytrzymałość.

W przypadku, gdy jeździsz w bardzo chłodne dni i nie przestajesz trenować nawet zimą, postaraj się znaleźć odpowiednie długie spodnie rowerowe. Na ciepłe i letnie okresy najlepszym rozwiązaniem będą krótkie.

Sprawdź pełną ofertę odzieży rowerowej na FabrykaRowerow.com

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź