Start Hot Starostwo: Nie zlikwidujemy Domu Dziecka w Paczkowie

Starostwo: Nie zlikwidujemy Domu Dziecka w Paczkowie

przez Nysa Hot

Dużo emocji wywołała ostatnia sesja Rady Powiatu w Nysie. Burmistrz Paczkowa Artur Rolka w emocjonalnym oświadczeniu napisał wręcz, że był to „czarny dzień” dla gminy Paczków ufundowany przez radę powiatu. Kwestią sporną okazała się kwestia funkcjonowania Domu Dziecka w Paczkowie. Włodarz gminy oświadczył, że placówka została zlikwidowana. Zarząd Powiatu zaprzecza i wydaje oświadczenie, które zamieszczamy poniżej. 

Oświadczenie Zarządu Powiatu w Nysie

Szanowni Państwo, w związku z sesją Rady Powiatu w Nysie w dniu 14.11.2023 r. w sprawie przyszłości Domu Dziecka w Paczkowie i dezinformacją w tej sprawie w przestrzeni publicznej, informowaliśmy o tym na sesji i informujemy opinię publiczną po raz kolejny, że nie jest prawdą, że intencją Zarządu było zamknięcie tej placówki.
Dom Dziecka w Paczkowie był, jest i będzie funkcjonował, ale wymaga dostosowania do obecnych wymogów socjalno-prawnych, celem poprawienia warunków bytowych dla naszych dzieci, w związku z czym, na czas tego remontu, dzieci z Paczkowa zostały przeniesione m. in. do nowego Domu Dziecka w Otmuchowie.
Remont placówki w Paczkowie, będzie obejmował działania związane z przystosowaniem pierwszego piętra tego budynku do dalszego prowadzenia Domu Dziecka, a drugiego piętra do utworzenia mieszkań chronionych dla dzieci z pieczy zastępczej. Do remontu całej placówki w Paczkowie Zarząd Powiatu w Nysie przystąpi bezzwłocznie i przeznaczy spore nakłady inwestycyjne z budżetu Powiatu Nyskiego.
Aktualny stan prawny w tej materii, w związku z wybudowaniem w powiecie nyskim trzech nowych Domów Dziecka w Korfantowie, Nysie i Otmuchowie za ponad 10,5 mln zł, wymusił formalno-prawne zawieszenie tej placówki, ale nie całkowite jej zamknięcie, gdyż Zarząd Powiatu w Nysie, po zakończeniu remontu Domu Dziecka w Paczkowie, od samego początku planował jego dalsze funkcjonowanie, dlatego nie jest prawdą, że zamknięto Dom Dziecka w Paczkowie, a wręcz przeciwnie – Dom Dziecka w Paczkowie czeka duży remont, aby w lepszych warunkach socjalnych nadal ta placówka mogła funkcjonować i przyjmować dzieci.

O szersze komentarze w tej sprawie zapytamy wkrótce starostę nyskiego i burmistrza Paczkowa. 

Foto: Starostwo Powiatowe w Nysie

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź