Stop depopulacji Nysy – pod tym hasłem odbyła się konferencja Adama Gomoły i Doroty Fryc, kandydatów do Sejmu RP z listy „Trzeciej Drogi”, którzy przedstawili gwarancje, które mają odwrócić negatywny trend demograficzny powiatu nyskiego, w którym tylko w ciągu jednej dekady ubyło ponad 10 tysięcy mieszkańców.
Mam już dość historii opowiadanych mi na ulicach, gdy babcia ze łzą w oku opowiada, że nie była na chrzcie wnuków, bo jej dzieci zamieszkały daleko od rodzinnych stron. Historii, gdy młoda mama spędza większość czasu sama z dziećmi, bo jej mąż wraca z pracy raz na 2 tygodnie. Tak nie musi być, proponujemy naszą Czwórkę Gomoły – mieszkania, żłobki, opieka okołoporodowa, transport zbiorowy – opowiada Adam Gomoła.
Dorota Fryc poruszyła ważne zagadnienia dotyczące młodych matek i miejsc w żłobkach. – Bezpieczny powrót mam do pracy będzie możliwy poprzez utworzenie miejsc w żłobkach nawet w najmniejszych gminach. Obecnie w województwie opolskim jest aż 18 gmin wiejskich, w których nie ma i w najbliższym czasie nie będzie miejsc w żłóbkach. Postulatem „Trzeciej Drogi” jest utworzenie 100 tysięcy miejsc w małych, kameralnych żłobkach całej Polski” – powiedziała Dorota Fryc.
Polska 2050 Szymona Hołowni postuluje zmianę finansowania miejsc w żłobkach na kształt dotacji oświatowej, jaką otrzymują przedszkola. Ponadto trzeba ułatwić międzygminne finansowanie miejsc w żłobkach, aby mamy, które pracują w innej gminie niż miejsce zamieszkania, znalazły miejsce dla swoich pociech poza granicami tejże gminy. – Chcemy wprowadzenia finansowania wczesnego wspomagania rozwoju dziecka już od żłobka na kształt finansowania wparcia dzieci z różnymi problemami rozwojowymi, które otrzymują przedszkola. Umożliwi to zatrudnianie asystentów dla dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz specjalnymi potrzebami rozwojowymi” – mówi Dorota Fryc.
Adam Gomoła zwrócił uwagę, że powiat nyski charakteryzuje się najniższą dzietnością wśród kobiet w regionie (poniżej 1,0), który i tak mierzy się z największą depopulacją ze wszystkich województw w Polsce. Kolejne problemy to mała liczba lekarzy przypadających na mieszkańca i ich rosnący średni wiek (województwo opolskie jest tutaj w krajowej czołówce), a także mała dostępność transportu kolejowego. – Doprowadzimy kolej do każdego miasta powyżej 10 tys. mieszkańców i wprowadzimy bilet miesięczny na wszystkie środki transportu za 150 zł. Chcemy zwiększyć liczbę przyjęć na studia medyczne, aby więcej osób mogło w przyszłości zdać Lekarski Egzaminu Końcowy. Planujemy także wprowadzić bezpłatne badania krwi oraz nielimitowane badania USG dla kobiet w ciąży” – kończy listę postulatów Adam Gomoła.