Start Aktualności Suplementacja białkiem dla początkujących – podstawowe informacje

Suplementacja białkiem dla początkujących – podstawowe informacje

przez Nysa Hot

Białko jest jednym z podstawowych elementów każdej diety, a także głównym budulcem mięśni naszego organizmu. W związku z tym powinniśmy poświęcać mu szczególną uwagę, nie tylko przy budowaniu masy mięśniowej, ale także w codziennej diecie, gdy decydujemy się na minimalną aktywność fizyczną, jedynie w trosce o nasze zdrowie. Na szczęście, białko jest obecne w wielu produktach spożywczych dostępnych praktycznie w każdym sklepie, zatem nie powinno być to duże wyzwanie, aby białko w odpowiedniej ilości było obecne w naszej codzienności.

Jednak z różnych powodów organizm może potrzebować większych ilości białka, a wtedy mogą pojawić się trudności w zaspokojeniu potrzeb organizmu. Pierwszym z przykładów jest m.in. aktywność fizyczna i chęć wyrzeźbienia swojej sylwetki, jednak nie jest to jedyny przypadek. Zapotrzebowanie na białko może wzrosnąć także w wyniku niedożywienia, czy po prostu różnych przypadłości chorobowych. W takim przypadku, konieczna może okazać się suplementacja odżywką białkową.

Zapotrzebowanie na białko może być bardzo duże

Zapotrzebowanie na białko zdrowego organizmu dorosłego człowieka, przyjmuje się, że wynosi ok. 1 g. na 1 kg masy ciała. Czyli mówiąc wprost, jeśli ktoś waży 70 kilogramów, powinien dziennie spożywać 70 gramów białka. Takie dzienne zapotrzebowanie bez trudu można zaspokoić za sprawą odpowiednio zbilansowanej diety, ponieważ białko jest obecne w wielu różnych produktach. Jednak w niektórych przypadkach, stosunek białka do masy ciała może wynosić nawet 2 gramy na kilogram masy ciała. Wtedy może to wszystko być już dużym problemem.

Właśnie w takich sytuacjach warto rozpocząć suplementację odżywką białkową, która posiada duże ilości białka w jednej dawce. Dzięki temu uda się zaspokoić nawet ogromne zapotrzebowanie na proteiny w codziennej diecie, bez względu na to, jakie dany organizm ma potrzeby. Niektóre odżywki białkowe posiadają nawet 100 gramów białka w porcji! Co więcej, wybór jest naprawdę ogromny, dlatego każdy jest w stanie znaleźć najlepsze źródło dodatkowego białka dla siebie.

Dlaczego warto zadbać o odpowiednią ilość białka w diecie?

Chociaż dla weteranów siłowni jest to absolutna podstawa to osoby początkujące mogą mieć mnóstwo tego typu pytań. Pierwsza i podstawowa odpowiedź na to pytanie, to oczywiście potrzeby organizmu, który bez białka w diecie nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować, a na pewno nie przez dłuższy czas. Co więcej, proteiny w diecie powinny być dostarczane przede wszystkim z pożywienia, zatem odżywka białkowa powinna być raczej dodatkiem, niż podstawowym źródłem protein w diecie. Jednak dlaczego jest to istotne?

Odpowiednia ilość białka to m.in. odpowiednio odżywione mięśnie, dzięki czemu tworzysz im warunki do rozrostu, a tym samym rzeźbienia Twojej sylwetki. Jednak na tym nie koniec. Zbyt mała ilość białka w diecie powoduje, że organizm podczas wysiłku fizycznego nadmiernie eksploatuje mięśnie i wykorzystuje zawarte w nich białko do prawidłowej pracy mięśni. Brak dostarczania białka z zewnątrz powoduje zatem, że Twoja masa mięśniowa będzie po prostu się rozpadać, czy też kurczyć. 

Z tego względu jest to także bardzo istotne, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość białka na co dzień. W przeciwnym razie, nawet przy bardzo intensywnych treningach – zamiast spodziewanych wzrostów masy mięśniowej, będziemy oglądali jej spadki. To właśnie najsilniejszy argument przemawiający za odżywkami białkowymi, które można nabyć w sklepie z suplementami diety i odżywkami treningowymi, takim jak np. sklep SFD.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź