W nowoczesnej firmie, działającej w obszarze przemysłu, produkcja jest absolutnie najważniejszym działem i aspektem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jakość i szybkość wytwarzania wyrobu ma fundamentalne znaczenie dla każdej strategii sprzedażowej i marketingowej. Im bardziej firma jest w tym zakresie “poukładana”, tym większe są jej szanse na zwiększenie dystansu, dzielącego ich od konkurencji. Tym bardziej warto rozważyć instalację oprogramowania, które pomoże zrealizować ten cel.
System MES (ang. Manufacturing Execution System) powstał jako rozwinięcie oprogramowania CRM i ERP, przeznaczonego do kontroli realizacji różnych projektów oraz zarządzania przedsiębiorstwem. Narzędzia tego typu nie potrafiły jednak dobrze oddać realiów pracy produkcyjnej i odtworzyć przebiegu procesu wytwórczego wraz z jego wszystkimi jego skomplikowanymi zależnościami.
Masowa produkcja wymaga kontroli
Bez dostępu do kompletnych danych z różnych obszarów, nie da się niczym zarządzać. System MES pomaga zebrać w jednym miejscu wszystkie informacje, pochodzące z terminali, maszyn i czujników na hali produkcyjnej oraz prawidłowo je interpretować. Jeśli realizacja zlecenia nie może ruszyć, ze względu na awarię maszyny, brak komponentów czy kolizję z innym zleceniem, manager otrzyma taką informację natychmiast. W dłuższej perspektywie, możliwe stanie się także ustalenie, która część procesu jest najbardziej podatna na zaburzenia i z czego to wynika.
Rozległe parki maszynowe, które są dumą każdej firmy produkcyjnej, muszą pracować bez ustanku, aby jak najszybciej firma mogła odzyskać zainwestowane w ich zakup środki oraz wypracowywać zysk. System MES jest tutaj nieocenionym sprzymierzeńcem, pomagając planować pracę w czasie rzeczywistym, z uwzględnieniem wszystkich nagłych wypadków, tak aby zminimalizować czas przestojów. Dotyczy to także nieuniknionych ograniczeń efektywności maszyn, związanych z ich eksploatacją, koniecznością wykonywania wymiany części, serwisowania, prac diagnostycznych, itd. – MES planując pracę uwzględnia także te zmienne.
Analiza danych podstawą sukcesu
Nowoczesna firma produkcyjna nie może się obyć bez mierzenia swojej efektywności wieloma wskaźnikami i kultury pracy, zakładającej nieustanny rozwój, minimalizację marnotrawstwa, itd. Ogromną zaletą systemu MES jest czytelna i przejrzysta prezentacja danych na dashboardach. Oprogramowanie samo z siebie potrafi skojarzyć określone zbiory danych z sobą, aby wykazać zależności, mające wpływ na jakość pracy. Potrafi także dowolnie zestawiać informacje ze sobą – manager uzyskuje dzięki temu narzędzie, którym może mierzyć nie tylko KPI dla całęgo przedsiębiorstwa, ale także dla poszczególnych wydziałów, zmian, maszyn, procesów, etc. Z tej perspektywy często widać pewne reguły, które dla człowieka byłyby totalnie niezauważalne, np. spadki produktywności wynikające z nieregularnej dostawy półproduktów i surowców z magazynu, różnice w efektywności zespołów wynikające z odmiennych styli zarządzania brygadzistów, większe straty materiałowe w określonych porach dnia i wiele innych. Wyłapanie tych zależności pozwala firmom zaadresować określone działania i zmiany w procedurach, których konsekwencją jest poprawienie parametrów biznesowych funkcjonowania firmy.
Jakość da się zmierzyć
W wielu firmach powtarza się slogan o zapewnianiu wysokiej jakości swoich produktów. System MES nadaje tej perspektywie dodatkową głębię, ponieważ pozwala skwantyfikować te stwierdzenia. Oprogramowanie sprzyja ustaleniu jednorodnej wizji tego, czym jest “jakość” konkretnego wyrobu i jakimi parametrami można ją mierzyć (czas wytworzenia, tolerancja wymiaru, ilość wadliwych sztuk na partię, kompletność zestawu, jakość montażu, itd.). Poprzez optymalizację produkcji przez System MES, wartość tego parametru będzie tylko rosła w czasie, w dodatku ujęcie liczbowe jakości wyrobu zachęca do prowadzenia dalszych prac z zakresu zarządzania jakością, w koncentracji nad jednym wybranym aspektem.
Dawniej przemysł w dużej mierze był zależny od ludzkiej pracy. Był więc również mocno narażony na błędy, niechlujność, brak konsekwencji w działaniu i w rezultacie bardzo “nierówne” wyniki oraz parametry. Standard Industry 4.0, którego fundamentem są systemy MES promuje podejście bardziej efektywne: ciężar prac precyzyjnych i powtarzalnych jest przesunięty na maszyny, a zbieraniem informacji i przetwarzaniem danych zajmują się inteligentne algorytmy oprogramowania, które są w stanie szybciej i pewniej przeprowadzić obiektywną analizę. Daje to managerom solidną bazę i punkt wyjścia do prowadzenia prac optymalizacyjnych, konsekwentnej poprawy jakości, wysokości wypracowywanej marży czy omawianej wcześniej jakości wytwarzanych produktów.