Start Aktualności Szkoła z Gminy Otmuchów zdobyła tytuł „EKO – SZKOŁA 2022”

Szkoła z Gminy Otmuchów zdobyła tytuł „EKO – SZKOŁA 2022”

przez Nysa Hot

Szkoła w Kałkowie w Gminie Otmuchów po raz kolejny uzyskała tytuł EKO-SZKOŁA 2022 w ramach projektu Eko-Szkoła.

EKO – SZKOŁA to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do szkół, przedszkoli i placówek edukacyjnych. Powstał, w celu stworzenia sieci placówek, które poprzez współpracę, będą dzielić się pomysłami, jak kształtować ekologiczną świadomość młodego pokolenia.

Idea projektu opiera się na promowaniu postaw proekologicznych, dlatego też zadania projektowe polegały na zorganizowaniu przez nauczyciela i jego uczniowską grupę/klasę projektową, kilkunastu przedsięwzięć ekologicznych na terenie szkoły, skierowanych dla uczniów, rodziców, nauczycieli. Placówki, które spełniły wszystkie wymagania formalne, angażując się bardzo we wszystkie zaplanowane ekologiczne działania uzyskały ogólnopolski tytułu EKO-SZKOŁA 2022 a nauczyciel, szkolny koordynator wszystkich działań otrzymał tytuł PROMOTOR EKOLOGII 2022.

Placówka w Kałkowie spełniła wszystkie wymagania formalne, angażując się w zaplanowane ekologiczne działania. W związku z tym szkoła uzyskała ogólnopolski tytułu EKO-SZKOŁA 2022 a koordynator pani mgr Katarzyna Hejmej otrzymała tytuł PROMOTOR EKOLOGII 2022.

To jeszcze nie koniec sukcesów! Innowacja Inspirujemy do bycia EKO – 10 wyzwań ekologicznych z TIK pozwoliła na uzyskanie kolejnych tytułów.

Edukacja ekologiczna stanowi szczególny rodzaj kształcenia i wychowania, który pozwala z nieco innej perspektywy spojrzeć na świat, Niestety zdarza nam się zapominać, iż my – ludzie, jesteśmy sami częścią przyrody, a co więcej, że nie jesteśmy w stanie bez niej żyć. Edukacja ekologiczna rozwija nie tylko wiedzę, ale również umiejętności oraz kształtuje postawy. Motywuje do działania, promuje praktyczne wykorzystanie zdobywanej wiedzy i przygotowuje człowieka do stawiania czoła wyzwaniom współczesnego świata. To właśnie szkoła powinna być miejscem inspirującym do zmian. Warto, żeby uczniowie poznawali najważniejsze wyzwania środowiskowe właśnie w szkole i szukali rozwiązań w swoim najbliższym otoczeniu.

Do najpoważniejszych kryzysów należą niewątpliwie: postępująca, niekorzystna zmiana klimatu i stopniowy zanik bioróżnorodności. Aby zatrzymać te procesy, wszyscy ludzie, organizacje i instytucje muszą ze sobą współpracować w zakresie ochrony środowiska.

Szkoła Podstawowa w Kałkowie włączyła się w dyskusję na temat współczesnych wyzwań globalnych i ekologicznych oraz podjęła konkretne działania na rzecz kształtowania pożądanych postaw i zachowań proekologicznych. Zrealizowała innowację w swojej placówce.

Innowacja Inspirujemy do bycia EKO – 10 wyzwań ekologicznych z TIK miała na celu edukować i promować działania ekologiczne, a ich dokumentacja była oparta na wykorzystaniu nowoczesnych technologii, które w ostatnim czasie towarzyszą w szkole niezależnie od nauczanego przedmiotu.

Szkolny koordynator innowacji mgr Katarzyna Hejmej, monitorowała poprawność prac wykonanych przez uczniów.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź