Start Aktualności Szok w Prudniku. W wypadku zginęła legenda sportu

Szok w Prudniku. W wypadku zginęła legenda sportu

Nie żyje Franciszek Surmiński

przez Nysa Hot
O tragicznym wypadku na obwodnicy Prudnika pisaliśmy na naszym portalu wczoraj późnym wieczorem. Przypomnijmy – w czołowym zderzeniu dwóch samochodów zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Ofiarą śmiertelną jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych ludzi sportu w Prudniku, były znakomity zawodnik i trener. 

W wypadku na obwodnicy Prudnika zginął Franciszek Surminski. Największe sukcesy odnosił w kolarstwie przełajowym, m.in. w 1969 został mistrzem Polski, był także mistrzem kraju w drużynowym wyścigu szosowym w 1961. Wygrał również kilka etapów w Tour de Pologne.

Po zakończeniu kariery pracował jako trener w LZS Prudnik. Wśród jego podopiecznych byli m.in. Stanisław Szozda i Andrzej Zając.

W 2000 roku otrzymał z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

W 2018 został uhonorowany Odznaką Honorową Powiatu Prudnickiego, zaś w 2020  roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Prudnika.

Dodajmy, że w Prudniku corocznie odbywa się Turystyczny Rajd Rowerowy „Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy – Legend Polskiego Kolarstwa”, którego trasa wiedzie przez Góry Opawskie.

Franciszek Surmiński w grudniu skończyłby 87 lat.

Foto: Gmina Prudnik 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź