Start Hot Tężnia będzie otwarta, ale… płatna

Tężnia będzie otwarta, ale… płatna

przez Nysa Hot

Trwa usuwanie kilku drobnych usterek na głuchołaskiej tężni. Po naprawach gwarancyjnych, obiekt, po rocznej przerwie znów ma być dostępny dla mieszkańców i turystów.

Tężnia w Głuchołazach ponownie otwarta

Aby kontrolować, ile osób wchodzi na wieżę widokową tężni, starostwo powiatowe planuje zamontowanie tzw. kołowrotka.

-To takie urządzenie, które kontroluje nam dostęp na wieżę. Wyliczymy ile osób może tam przebywać zgodnie z reżimem sanitarnym. – powiedział dla Radio Nysa Damian Nowakowski, wicestarosta nyski. 

Co istotne, wprowadzona ma zostać także opłata za wejście. Zgodnie z zapewnieniami nyskiego starostwa, ma to być niewielka kwota.

Tężnia ma zostać otwarta najpóźniej w połowie czerwca.

Przypomnijmy – tężnia znajduje się przy ul. Lompy, w zdrojowym parku, tuż obok szpitala pulmonologicznego. To obok tężni w Ciechocinku, jeden z najwyższych tego typu obiektów w Europie. Po otwarciu w 2018 r., od razu stał się turystycznym hitem Głuchołaz.

Odwiedzający w trakcie spaceru po 6-poziomowej konstrukcji oprócz inhalacji bogatego w mikroelementy aerozolu mogą podziwiać piękne widoki, w tym szczyty Biskupiej Kopy i Góry Chrobrego.

Tężnie solankowe są wykorzystywane do leczenia chorób przewodu oddechowego, głównie zapalenia oskrzeli czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i rozedmy płuc. Pozytywnie wpływają na sprawność nabłonka dróg oddechowych ale też poprawę funkcjonowania układu odpornościowego. Głuchołaska tężnia kosztowała około miliona złotych.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź