Start Inwestycje Trzecia kwatera coraz bliżej

Trzecia kwatera coraz bliżej

przez Nysa Hot

Trwa budowa trzeciej kwatery w Regionalnym Centrum Gospodarowania Odpadami w Domaszkowicach. Termin ukończenia inwestycji to luty przyszłego roku, ale możliwe, że kwatera będzie gotowa jeszcze w tym roku. Budowie sprzyja m.in. doskonała pogoda. Wykonawcą inwestycji jest firma Tombet.

– Skończymy przed wyznaczonym terminem. Jesteśmy już na etapie końcowym uszczelnienia dna specjalną folią – mówi właściciel firmy Tombet Tomasz Gwóźdź. – Wszystkie wykopy już za nami. Rozkładamy warstwy ochronne z geowłókniny i piasku. Została do wybudowania droga. Jesteśmy teraz też na etapie wykonywania kanału drenażowego. Myślę, że powinniśmy zakończyć wszystkie prace do końca tego roku – dodaje Gwóźdź.

Nyski EKOM ma w planach wybudowanie także czwartej kwatery w Domaszkowicach. To zabezpieczy naszą gminę na kolejnych 16 lat. Co dalej? Z pewnością spółka będzie musiała poszukać nowych terenów na składowiska. Czas rozkładu śmieci z kwatery to nawet kilkadziesiąt lat. Przeciętny Polak wytwarza od 250 do 315 kg śmieci, z czego na wysypiska trafia 73%, do spalarni śmieci jedynie 1%, a na kompost 8%. Ważna jest zatem edukacja, aby stale rósł procent odzysku surowców i żeby odpady nie trafiały w nieodpowiednie miejsca. 

fot. UM w Nysie

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź