Start Aktualności Uczniowie z Opola z szansą na wygraną w finale prestiżowego konkursu naukowego

Uczniowie z Opola z szansą na wygraną w finale prestiżowego konkursu naukowego

przez Nysa Hot

Już 18-20 października młode talenty z Opola zaprezentują swoje innowacyjne projekty i powalczą o zwycięstwo w Krajowym Finale Konkursu Explory. W trakcie corocznego święta nauki podczas Gdynia Explory Week uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego w Opolu przedstawią nowatorski sposób na wytwarzanie energii cieplnej z odpadów rolnych.

Wszystkie zakwalifikowane projekty oceniać będzie grono 20 jurorów, a głosy mogą oddawać również internauci w głosowaniu publiczności. Zwycięzców tegorocznej edycji poznamy ostatniego dnia GEW 2023. Mają zaledwie kilkanaście lat, a już chcą zmieniać otaczający ich świat. Ich projekty zachwycają i zadziwiają. Konkurs Explory to szansa na pokazanie światu swoich innowacyjnych pomysłów i zderzenie ich z ekspertami – autorytetami ze świata nauki i biznesu. Już niebawem w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia spotkają się autorzy 35 projektów finałowych z całej Polski, wśród których znalazł się również pomysł z Opola. Młode talenty walczą o stypendia naukowe w wysokości 15, 10 i 7 tysięcy złotych, ufundowane przez Mecenasa Explory, Orlen SA.,  akredytację do największego na świecie konkursie naukowego – REGENERON ISEF w USA oraz nagrody specjalne od partnerów Programu Explory.

Jednym z najważniejszych punktów programu Krajowego Finału Konkursu Explory w ramach Gdynia Explory Week jest Pitching Młodych Talentów. Te trzyminutowe wystąpienia pokażą publiczności jak ważne społecznie są projekty Młodych oraz pomogą podjąć decyzję na kogo oddać głos w Plebiscycie Publiczności. Zespoły zostały podzielone na trzy obszary tematyczne: Środowisko, Człowiek i Technologie. Wydarzenie będzie transmitowane 20 października na Facebooku i YouTube Explory w godz. 9:00-12:00.
Dawid Rzitka i Jan Rambau – uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego pod naukową opieką Pawła Prochery oraz Jarosława Gawrysia, stworzyli projekt, który może pozwolić na wykorzystywanie odpadów rolnych do wytwarzania energii cieplnej. Takie rozwiązanie z założenia pomysłodawców przyczyniłoby się do zmniejszenia zanieczyszczania środowiska i umożliwiłoby produkowanie ciepła w domach w pożyteczny sposób. Pomysł został zakwalifikowany do kategorii Środowisko. – Finał Konkursu Explory to dla nas – organizatorów – przede wszystkim doskonała okazja by spotkać się z najzdolniejszymi Młodymi Talentami z całej Polski – tłumaczy Dorota Braziewicz, Dyrektorka Programu Explory. Bardzo się cieszymy, że Explory jest platformą wspierającą rozwój tak różnorodnych i innowacyjnych projektów przygotowanych przez młodzież, że te projekty są doceniane przez ekspertów ze świata nauki i nowych technologii i że w wielu przypadkach mają szansę na kontynuację i wprowadzenie w życie. Czekamy z niecierpliwością na Gdynia Explory Week i trzymamy kciuki za wszystkich konkursowiczów z Opola. – dodaje.

Głosować mogą również internauci w Głosowaniu Publiczności, które rozpocznie się 16 października o godz. 11. Sylwetki wszystkich uczestników oraz opisy ich projektów są dostępne na www.explory.pl/2023. Zwycięzców tegorocznej edycji Konkursu Explory poznamy 20 października 2023.

Organizatorem Konkursu Explory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź