Start Hot UTONIĘCIE W REGIONIE. Policja apeluje o rozsądek nad wodą!

UTONIĘCIE W REGIONIE. Policja apeluje o rozsądek nad wodą!

przez Nysa Hot

Do tragedii doszło 20 czerwca w powiecie krapkowickim. Utonął 43-letni mężczyzna. Chwilę przed wejściem do wody spożywał alkohol.

Tragedia nad wodą. Nie żyje mężczyzna

Przed nami kolejne upalne dni. Znów będziemy szukać ochłody nad wodą. Musimy jednak pamiętać, by nie ignorować podstawowych zasad bezpieczeństwa. O tragedię podczas letniego rozluźnienia nie trudno. Pokazuje to dramatyczny przykład z minionego weekendu.

-20 czerwca, około godz. 15:30 policjanci z Krapkowic zostali skierowani nad jezioro w miejscowości Januszkowice. Na miejscu policjanci ustalili, że 43-latek poszedł popływać w miejscu, które nie było wyznaczone do kąpieli. Jak się okazało chwilę przed wejściem do wody spożywał alkohol. Wzywającego pomocy 43-latka zauważyła przypadkowa kobieta, która natychmiast powiadomiła służby ratownicze. – informuje opolska Policja.

-Przybyli na miejsce strażacy wyłowili z wody nieprzytomnego mężczyznę. Pomimo sprawnie przeprowadzonej akcji ratunkowej, mężczyzna zmarł.

Policja po raz kolejny apeluje o rozsądek, ostrożność i trzeźwe myślenie podczas letniego wypoczynku.

Pamiętajmy:

 • Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.
 • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
 • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nasze ciało – unikniemy wstrząsu termicznego.
 • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
 • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
 • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
 • Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu!
 • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
 • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
 • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
 • Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
 • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka. 

Powiązane artykuły

Skomentuj

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź