Start Hot Uwaga na śmiertelnie niebezpieczną roślinę! Straż Miejska w Nysie ostrzega

Uwaga na śmiertelnie niebezpieczną roślinę! Straż Miejska w Nysie ostrzega

przez Nysa Hot

Wyglądem przypomina przerośnięty koper i osiąga rozmiary nawet do 5 metrów. Mowa o Barszczu Sosnowskiego, który jest właśnie w fazie kwitnienia. W naszym regionie w ostatnich latach zaatakował m.in. w Radzikowicach, Goświnowicach i Głębinowie.

Toksyczna roślina jest w fazie kwitnienia

Wygląda niewinnie, ale kontakt z Barszczem Sosnowskiego może powodować rozległe oparzenia skóry i trudne do wyleczenia rany. Słoneczna pogoda i upały sprzyjają rozrastaniu się tej toksycznej rośliny zagrażającej zdrowiu ludzi i zwierząt. Potęgują również jej szkodliwość.

W połowie ubiegłego wieku Barszcz został zawleczony do Polski z Kaukazu, stąd też bywa nazywany „zemstą Stalina”. Miał służyć jak pasza dla zwierząt, ale okazało się, że jest toksyczny. Niestety, zaczął się błyskawicznie rozprzestrzeniać.

Roślina zawiera parzącą substancję tzw. furanokumarynę, której działanie nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz przy dużej wilgotności powietrza. Im dłuższy jest nasz kontakt z łodygą, liśćmi czy kwiatami, tym więcej związków kumarynowych dostaje się do organizmu. Barszcz Sosnowskiego może powodować dotkliwe poparzenia, a w skrajnych przypadkach nawet martwicę skóry lub bielactwo.

Nie dotykajmy Barszczu Sosnowskiego!

Trzeba też pamiętać, że samo przebywanie w pobliżu Barszczu Sosnowskiego może być niebezpieczne. Wszystko za sprawą zawartych w nim olejków eterycznych, których wdychanie może wywołać bóle i zawroty głowy oraz nudności.

W przypadku, kiedy doszło do kontaktu z rośliną, należy natychmiast udać się do lekarza. Najlepiej przemyć skórę wodą z mydłem i unikać słońca przez co najmniej 2 dni.

Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas przebywania na terenach zielonych ze względu na możliwość zetknięcia się z niebezpieczną rośliną jaką jest Barszcz Sosnowskiego, który występuje na terenie gminy Nysa. W przypadku zauważenia takiej rośliny prosimy o kontakt z Wydziałem Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Nysie lub ze Strażą Miejską w Nysie pod numerem alarmowym 986 – informuje Straż Miejska w Nysie. 

Foto: Wikipedia

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź