Start Aktualności Uwaga! Wirus na Facebooku. Oszuści kradną dane

Uwaga! Wirus na Facebooku. Oszuści kradną dane

przez Nysa Hot

Facebook to obecnie najpopularniejszy portal społecznościowy. Nic dziwnego więc, że często staje się celem ataku hakerów. Niestety często ułatwiamy im życie i w bardzo łatwy sposób dajemy się nabrać i zmanipulować.

Klikając w zainfekowane linki sami bardzo szybko stajemy się ofiarami takich ataków. Aktywność oszustów w dobie pandemii jeszcze wzrosła. Najgorsze jest to, że „zainfekowaną” wiadomość możemy dostać od znajomego, któremu ktoś włamał się na konto, a to usypia naszą czujność.

-Główny schemat działania oszustów pozostaje bez zmian – zaczepienie ofiary w wiadomości prywatnej od znajomego na Facebooku, z zachętą do kliknięcia w link, najczęściej z domeną .eu. Złośliwa strona wykrywa urządzenie z którego korzysta ofiara i w przypadku telefonu wyświetla fałszywy panel logowania Facebook. Na komputerze otrzymamy jedynie grafikę imitującą stronę internetową jednej z pizzerii. – ostrzega portal CERT Polska.

Za tego typu zainfekowane treści odpowiedzialne są specjalne booty, których celem jest nakłonienie do kliknięcia w przesłany link. Klikając w niego możemy nieświadomie zainstalować na naszym komputerze lub telefonie wirusa. Zdarzają się przypadki, gdy osoby, które stały się ofiarą wirusa straciły całkowicie dostęp do swojego konta. Oszuści przez złośliwe oprogramowanie włamują się także do kont bankowych. Pamiętajmy, by nie klikać w żadne podejrzane linki, a gdy mamy wątpliwości skontaktujmy się telefonicznie z naszymi znajomymi.

Powiązane artykuły

Skomentuj

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź