Start Aktualności Uważajmy na fałszywych rachmistrzów! Jak rozpoznać oszusta?

Uważajmy na fałszywych rachmistrzów! Jak rozpoznać oszusta?

przez Nysa Hot

1 kwietnia w Polsce rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jego podstawową formą będzie samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem aplikacji dostępnej na stronie internetowej GUS. Metodą uzupełniającą będzie wywiad telefoniczny przeprowadzony przez rachmistrza telefonicznego. Dopiero w ostateczności do naszych drzwi zapuka rachmistrz terenowy.

Taki spis w miejscu zamieszkania odbywać się będzie wyłącznie za obopólną zgodą mieszkańca i rachmistrza. Spis metodą bezpośrednią skierowany będzie głównie do osób starszych, które na co dzień nie korzystają z Internetu.

Z pewnością przy tej okazji uaktywnią się oszuści. Pamiętajmy więc o kilku podstawowych zasadach i ostrzeżmy naszych seniorów.

W spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, zgromadzonych oszczędności, nazwy banku w którym przechowujemy pieniądze. Rachmistrz nie żąda dowodu osobistego i nie pyta o jego numer. Jeśli takie pytania padną, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem.

Rachmistrz terenowy wyposażony będzie w identyfikator i urządzenie mobilne. W razie wątpliwości, jego tożsamość będzie można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 27 999 99.

Jeśli mamy jakiekolwiek obawy, rozmowę z rachmistrzem możemy przeprowadzić nie wpuszczając go do mieszkania. W razie podejrzeń, co do osoby rachmistrza powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z policją, dzwoniąc na alarmowy numer 112.

Wzór legitymacji rachmistrza.

Foto: opolska Policja

Foto główne/Pixabay

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź