Start Aktualności V edycja budżetu obywatelskiego

V edycja budżetu obywatelskiego

przez Nysa Hot

Po zmianie ustawy samorządowej, wszystkie gminy będące miastami na prawach powiatu zobligowane są do ustanowienia budżetów obywatelskich. Dla jednych będzie to nowość, dla Nysy która wprowadziła takie rozwiązania jako jedna z pierwszych w Polsce, to już 5. edycja. Mieszkańcy zdecydują na co przeznaczyć 600 tysięcy złotych.

O zaletach budżetu partycypacyjnego nie musimy chyba nikogo przekonywać. W Gminie Nysa nabór wniosków rusza dzisiaj. Pomysłodawcy mają czas do 17 grudnia, aby skompletować wymagane dokumenty. Ogłoszony regulamin nie przewiduje w zasadzie żadnych znaczących zmian w stosunku do poprzednich edycji.  Możemy wnioskować m.n. o budowę, rozbudowę, modernizację lub remont elementów infrastruktury miejskiej, czy też organizację wydarzeń o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym, sportowym, turystycznym lub ekologicznym. Tu należy pamiętać, aby pomysły spełniały kryterium ogólnodostępności dla mieszkańców naszej gminy. Zamknięte spotkania na ogródkach działkowych z karpikiem i wódeczką  dla panów z 15-sobowego stowarzyszenia nie wchodzą w grę. Komisja będzie odrzucać wnioski, które zakładają wykonanie wyłącznie dokumentacji projektowej lub będą wskazywać  na wykonanie jednego z elementów realizacji zadania, kontynuowanego w latach kolejnych.

Listę wniosków dopuszczonych do głosowania poznamy 14 lutego przyszłego roku, a głosowanie zostanie przeprowadzone w marcu. Przypomnijmy, że przed rokiem mieszkańcy najwięcej głosów oddali na stworzenie Nyskiej Strefy Biegacza, a środki przeznaczono w sumie na realizację 4 projektów. Lubimy Was zaskakiwać i nie inaczej będzie tym razem. W najbliższych dniach opublikujemy własny wniosek do BO. Mamy nadzieję, że spotka się z Waszym zainteresowaniem.

 

 

 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź