Start Aktualności W Grupie Azoty ZAK została rozstrzygnięta kolejna edycja projektu „Zero Wypadków”

W Grupie Azoty ZAK została rozstrzygnięta kolejna edycja projektu „Zero Wypadków”

przez Nysa Hot

Grupa Azoty ZAK co roku nagradza pracowników i wydziały produkcyjne, wyróżniające się postawami w zakresie doskonalenia bezpieczeństwa i środowiska pracy. Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach: Lider Bezpieczeństwa, Mistrz – Organizator Bezpiecznej Pracy oraz Wydział Bezpiecznej Pracy. We wtorek 6 lutego odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów laureatom.

Za działania na rzecz bezpieczeństwa w roku 2023 zostały nagrodzone następujące osoby i wydziały:

LIDER BEZPIECZEŃSTWA:

I miejsce – Tomasz Krawczyński (kierownik Wydziału Saletrzaku),
II miejsce – Weronika Kubica (kierownik Wydziału Kwasu Azotowego),
III miejsce – Tomasz Łukaszyński (kierownik Wydziału Mocznika).

MISTRZ – ORGANIZATOR BEZPIECZNEJ PRACY:

I miejsce – Krzysztof Krzysik (mistrz w Wydziale Kwasu Azotowego),
II miejsce – Andrzej Kapusta (starszy mistrz w Wydziale Saletrzaku),
III miejsce – Piotr Dziuba (starszy mistrz w Wydziale Aldehydów).

WYDZIAŁ BEZPIECZNEJ PRACY:

I miejsce – Wydział Saletrzaku,
II miejsce – Wydział Aldehydów,
III miejsce – Wydział Mocznika.

W imieniu komisji konkursowej nagrody wręczyli wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK Łukasz Kocur oraz dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Arkadiusz Sofiński.

– Sercem każdej fabryki jest człowiek. To właśnie wśród załogi produkcyjnej, która doskonale zna instalację pojawia się najwięcej pomysłów, spostrzeżeń, obserwacji związanych z miejscami, które mogą być potencjalnie niebezpieczne. Informacje przekazywane do przełożonych – mistrzów czy kierowników, jeśli są właściwie przekazane, wykorzystane i wcielane w życie, przyczyniają się do zwiększania bezpieczeństwa. Musi to być oparte na solidnych fundamentach, czyli na dobrej komunikacji. Wręczone nagrody potwierdzają, że w Państwa obszarach te zasady działają bardzo dobrze, za co należą się szczególne gratulacje. Dziękuję całej załodze i pozostałym wydziałom, bo konkurencja była bardzo duża, a to przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa – zwracał się do laureatów Łukasz Kocur.

– Bezpieczeństwo naszych instalacji przemysłowych ze względu na charakter naszej działalności jest kwestią kluczową. W Grupie Azoty ZAK kierownicy wspólnie z mistrzami na wydziałach produkcyjnych podejmują wiele ciekawych inicjatyw polepszających warunki pracy i poziom bezpieczeństwa, a rywalizacja z roku na rok jest coraz większa – dodał Marcin Trochimowicz, kierownik działu BHP.

Projekt „Zero Wypadków” jest jedną z najważniejszych w spółce inicjatyw w zakresie budowania świadomości i doskonalenia bezpieczeństwa oraz środowiska pracy, a zaangażowanie w rywalizację konkursową owocuje utrzymywaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa na wydziałach produkcyjnych.

Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największy projekt to Polimery Police, realizowany przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins.

Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność surowcową kraju.

W 2021 roku Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 roku, która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Ogłoszona strategia stanowi odpowiedź Grupy na wymagania europejskiej polityki klimatycznej. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie „Zielone Azoty”.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to producent nawozów azotowych odznaczających się doskonałymi parametrami wysiewnymi oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów, w tym pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego. Kędzierzyńskie produkty, takie jak ZAKsan®, Salmag®, RSM®, Oxoviflex™, Oxofine™ i NOXy®, znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki: rolnictwie, budownictwie, przetwórstwie chemicznym, przemyśle tworzywowym i motoryzacyjnym.

Spółka posiada własną elektrociepłownię, port załadunkowy oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe. Świadczy usługi laboratoryjne, a także realizuje projekty innowacyjne oraz inwestycje zwiększające efektywność energetyczną, w tym wykorzystujące odnawialne źródła energii. Jest właścicielem klubu siatkarskiego i głównym sponsorem drużyny Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź