Start Aktualności W nocy po leki do Prudnika

W nocy po leki do Prudnika

przez Nysa Hot

Na Stronie Starostwa Powiatowego w Nysie pojawił się komunikat o zmianie godzin pracy apteki „Lekosfera DGA”. Braki kadrowe wymusiły na firmie czasowe zawieszenie nocnych dyżurów. Po leki będziemy musieli jechać do Prudnika.

Apteka znajdująca się w Nysie przy ul. Piłsudskiego 21 (Kaufland) z powodu sytuacji epidemiologicznej oraz związanych z nią braków kadrowych zmuszona jest zrezygnować z całodobowego świadczenia usług farmaceutycznych. Oznacza to, że w Powiecie Nyskim od 1 kwietnia żadna z aptek nie pracuje w nocy. Problem braku dyżurów w poszczególnych miastach podnoszono już przed rokiem na sesji Rady Powiatu. Problem wraca jak bumerang już od dekady.

Zdaniem wielu farmaceutów w porze nocnej klienci nie nabywają leków ratujących życie. Problem pojawia się w wielu powiatach w całej Polsce. Koszty zatrudnienia pracowników są nieadekwatne do znikomego zainteresowania świadczeniami apteki podczas dyżurów. Teraz, w dobie pandemii, apteki muszą radzić sobie dodatkowo z brakami kadrowymi. Z kolei ograniczenia w poruszaniu się zwiększyły udziały sprzedaży internetowej, głównej suplementów diety i leków wydawanych bez recepty.

Mimo podjętych przez wiele Rad Powiatu uchwał  o obowiązku świadczenia tego typu usług, apteki trzymają się grafiku według własnego uznania i możliwości. Samorządowcy szukają sposobów, by wyciągnąć wobec właścicieli aptek konsekwencje. Do tej pory dzięki mediacji m.in Izby Aptekarskiej udawało się łagodzić konflikt.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź