Start Aktualności W Prudniku stanie pomnik słynnego kolarza

W Prudniku stanie pomnik słynnego kolarza

przez Nysa Hot

Stanisław Szozda, legenda polskiego kolarstwa, zostanie upamiętniony w rodzinnym Prudniku. Gotowy jest już projekt pomnika z brązu. Odsłonięcie planowane jest w 8. rocznicę śmierci wybitnego kolarza, czyli 23 września 2021r.

– Dobiegają końca prace przygotowawcze. Rzeźba stanie na skwerze przyległym do hali 1. Liceum Ogólnokształcącego. Mam nadzieję, że będzie budziła w nas dumę i podziw, że takiego wybitnego Prudniczanina mieliśmy wśród nas – powiedział w wywiadzie dla Radia Park Radosław Roszkowski, starosta prudnicki.

Wiadomo, że odlew z brązu będzie naturalnych rozmiarów. Szozda zostanie przedstawiony z wieńcem zwycięzców Wyścigu Pokoju. Wybitny kolarz w swojej karierze zdobył m.in. srebrne medale na igrzyskach olimpijskich w Monachium i Montrealu. Pięciokrotnie stawał na podium mistrzostw świata. Był także zwycięzcą Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne.

Stanisław Szozda zmarł w 2013 roku. Swoją wielką karierę rozpoczynał w Prudniku i z tym miastem związany był do końca życia.

Foto: Wikipedia

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź