Start Aktualności Waga stanie w Domu Wagi Miejskiej

Waga stanie w Domu Wagi Miejskiej

przez Nysa Hot

W Domu Wagi Miejskiej w nyskim Rynku ma stanąć waga. Będzie to replika urządzenia, które znajdowało się w budynku jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej.

To pomysł stowarzyszenia Nysa 1945, który zrodził się w związku ze zbliżającą się rocznicą 800-lecia miasta. Ta przypada w 2023r.

-Chcielibyśmy sfinalizować to przedsięwzięcie do końca przyszłego roku, jednak wszystko zależy też od ustaleń z konserwatorem zabytków, prac projektowych i przede wszystkim finansów. – mówi Maciej Krzysik ze stowarzyszenia Nysa 1945. – Waga będzie wierną repliką wagi, która stała w podcieniu Domu Wagi Miejskiej do końca lat 30. ubiegłego wieku (na zdj. poniżej), kiedy to została uszkodzona i się przewróciła, a II Wojna Światowa nie pozwoliła na jej odtworzenie.

Od 1955 roku w Domu Wagi Miejskiej mieści się siedziba miejskiej biblioteki. W 2011 roku dokonano renowacji elewacji budynku, zachowanych fresków oraz rekonstrukcji wystroju rzeźbiarskiego przywracając obeliski nad lukarnami oraz obeliski i rzeźby na szczycie.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź