Start Aktualności Wicepremier Mariusz Błaszczak z wizytą w powiecie nyskim

Wicepremier Mariusz Błaszczak z wizytą w powiecie nyskim

przez Nysa Hot

Dziś o godz. 15.00 w Opolu, Mariusz Błaszczak – wicepremier i minister obrony narodowej będzie gościł Vasile Dincu, ministra obrony Rumunii. Politycy pojawią się także w naszym powiecie. 

W czasie rozmów zostaną poruszone tematy sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz pomocy udzielanej Ukrainie po rosyjskiej agresji na ten kraj. Omówiona zostanie także współpraca wojskowa pomiędzy Polską i Rumunią oraz wspólne priorytety modernizacyjne armii obu państw.

Polska i Rumunia uczestniczą w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki zainicjowanym w 2014 r. Spotkania odbywają się na różnych szczeblach (prezydentów, ministrów spraw zagranicznych i obrony). Aktywność B9 koncentruje się na sprawach związanych z zagrożeniami dla wschodniej flanki NATO, sposobach ich ograniczania i poszukiwaniu możliwości współpracy państw regionu w tym zakresie.

Polska w ramach Dopasowanej Wysuniętej Obecności (tFP – tailored Forward Presence) wspomaga pododdziały NATO działające w Rumunii. Wzmacniając bezpieczeństwo Rumunii, wzmacniamy bezpieczeństwo wschodniej i południowej flanki NATO i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wszystkie działania tak Sojuszu jak i jego poszczególnych członków mają charakter defensywny i odstraszający. Są wynikiem adaptacji NATO do aktualnych wyzwań bezpieczeństwa.
Polski Kontyngent Wojskowy w Rumunii jest wyposażony w 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, a także sprzęt wspierający ich funkcjonowanie w rejonie ćwiczeń. Ich głównym zadaniem jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód. PKW Rumunia liczy do 250 żołnierzy.

Z Opola ministrowie pojadą do Łambinowic. O godz. 17.35 złożą wieńce na Cmentarzu Jeńców Wojennych.

Foto: gov.pl

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź