Start Aktualności Wieczór z Niepodległą we Włodarach

Wieczór z Niepodległą we Włodarach

przez Nysa Hot

Jedenastego listopada 2022 we Włodarach już po raz czwarty miała miejsce Wieczornica – Wieczór z Niepodległą. To wydarzenie i cała jego oprawa to świadectwo lokalnego patriotyzmu, zaangażowania i sposobie przeżywania odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wieczornice we Włodarach mają swój początek w 2018 roku, kiedy to w ramach projektu POLSKO – JESTEŚMY, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski w Opolu, częścią składową całości były biegi niepodległościowe dla dzieci i dorosłych. Pomysł się przyjął i w obecnym roku 2022 również w ramach projektu SREBNE GODY we Włodarach współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski 20 sierpnia miały miejsce biegi niepodległościowe dla dzieci i dorosłych (tym razem na dwóch dystansach 3 km i 5km), a 11 listopada Wieczór z Niepodległą.

Świetlica wiejska we Włodarach była wypełniona po brzegi ilością zarówno dorosłych, zaproszonych gości jak i dzieci i młodzieży. Nadszedł czas uroczystości, przy pięknie przystrojonej świetlicy uczestnicy rozpoczęli od wspólnego odśpiewania czterech zwrotek hymnu państwowego i odmówienia modlitwy za Ojczyznę. Po tych wzniosłych chwilach przyszedł czas na coś wyjątkowego. Swoje wiersze zaprezentował poeta z Korfantowa, Edmund Borzemski. Było to nowe doświadczenie, bardzo przyjazne sercom i umysłom zebranych. Z kolei prelekcja historyczna dr Marka Misztala z Korfantowa na temat „Nowa rzeczywistość – mieszkańcy Włodar po przesiedleniach” przybliżyła historię przesiedlenia z Kresów Wschodnich do Włodar. Historyk przedstawił rys sytuacji tuż po przybyciu tamtego pokolenia mieszkańców i jak wtedy funkcjonowali. Więkoszość z tych osób, które przybyły do Włodar, aby rozpocząć nowe życie już nie żyje. Pozostało wiele wspomnień i opowieści przekazanych dla młodszych pokoleń.

Z podziwem obecni oglądali i przeżywali występy słowno-muzyczne dzieci z Zespołu Szkolno Przedszkolnego oraz młodzieży. Piosenki w wykonaniu Laury Barnowskiej i Angeliki Suszczyńskiej były przepełnione pięknym wokalem i treścią, co powodowało wzruszenie. Była też chwila zadumy i próba zrozumienia problemów nurtujących młode pokolenie Polaków. Montaże słowno-muzyczne, tym razem dzieci z Zespołu Szkolno Przedszkolnego, były bardzo ujmujące, patriotyczne i podniosłe . Przepiękne tańce z wykorzystaniem atrybutów w barwach narodowych wraz w ubiorach wykonawców w barwach narodowych, zostały nagrodzone gromkimi oklaskami i uznaniem. Solowe występy młodych adeptów grających na instrumentach, również zdobyły szerokie uznanie i podziw wśród uczestników Wieczornicy.

Druga ważna prelekcja to podsumowanie 25 lat Programu Odnowy Wsi – tutaj skrupulatnie i w pigułce prelegenci przedstawili informacje i działania społeczne, a szczególnie pozyskane środki finansowe w ramach realizowanych projektów, które pozwoliły zmienić wieś Włodary, tak żeby była bardziej przyjazna mieszkańcom i środowisku. Podczas uroczystości nie zabrakło poczęstunku – smakowitych potraw i słodkości przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń. Niespodzianką na słodko był tort z dekoracją patriotyczną do posmakowania dla wszystkich obecnych.
Na koniec „Patriotyczna Biesiada” przy akompaniamencie akordeonu na którym przygrywał Burmistrz Korfantowa.
W organizację tego wydarzenia włączyły się lokalnie działające organizacje jak Sołtys z Radą Sołecką, Koło Gospodyń Wiejskich „Włodarzanki”, Ochotnicza Straż Pożarna, LZS, Rada Parafialna, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Włodary „Villa Vlokmari” Szkoła Podstawowa oraz mieszkańcy.

 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź