Start Aktualności Wielka moc nauczycieli z woj. opolskiego

Wielka moc nauczycieli z woj. opolskiego

przez Nysa Hot

IRCENTER, na zlecenie Fundacji DKMS, przeprowadziło badania opinii, z których wynika, że są bardzo ważni w życiu ponad połowy mieszkańców woj. opolskiego, Mimo, że wzorem do naśladowania dla większości (66%) Polaków jest rodzina (w przypadku Opolszczyzny – 55%), to co piąty uczeń uważa, że warto brać przykład właśnie z nauczycieli. Pedagodzy mają znaczący wpływ na zachowania prospołeczne uczniów i angażując ich w działania charytatywne, takie jak akcja #KOMÓRKOMANIA Fundacji DKMS mogą wzmocnić potencjał młodych, a także przyczynić się do budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Nauczyciele pełnią ważną rolę w naszym życiu. Większość z mieszkańców woj. opolskiego spotkała pedagoga, który okazał się autorytetem (51%). Blisko 80% dojrzałych Polaków chciałoby podziękować osobom uczącym za uzyskaną od nich wiedzę, natomiast uczniowie i młodzi dorośli częściej wskazują na aspekty emocjonalne, takie jak wsparcie (52%) oraz okazaną troskę (41%).

Nauczyciele – godna naśladowania codzienność uczniów

Mimo, że wzorem do naśladowania dla większości Polaków (66%) jest rodzina, to na drugiej pozycji znajdują się właśnie pedagodzy – już co szósty (16%) Polak oraz co piąty uczeń (21%) uważa, że warto brać z nich przykład. Jednocześnie najważniejszymi cechami dla mieszkańców Opolszczyzny, którymi powinna charakteryzować się taka osoba jest:
odpowiedzialność (71%), prawdomówność (68%), wiarygodność oraz troska o innych (po 67%). `Uczniowie z całej Polski natomiast wyróżniają się spośród całego społeczeństwa znacznie częstszymi wskazaniami, że warto naśladować osoby, które posiadają wiedzę, bronią słabszych, realnie angażują się w działania prospołeczne, a także osiągnęły sukces
materialny.
Nauczyciele mają także znaczący wpływ na decyzje dotyczące zaangażowania dla około 35% mieszkańców woj. opolskiego i w liczniejszej grupie wzbudzają chęć do działania w ramach wolontariatu (46%). Przyczynami, dla których Polacy angażują się w działania na rzecz innych na terenie szkoły są przede wszystkim chęć pomocy (74%) oraz poczucie obowiązku (46%). Niebagatelny wpływ ma również środowisko szkolne, ponieważ co 10 osoba angażuje się w działania na rzecz innych pod wpływem nauczyciela i rówieśników oraz innych osób w szkole (7%). Warto zwrócić uwagę na zależność, że aby zachęcić
młodych ludzi do zachowań prospołecznych, np. pozostania dawcą szpiku, nie trzeba być ich autorytetem czy wzorem do naśladowana, lecz po prostu ważną osobą w życiu.

Około ¾ osób angażujących się społecznie spotkało w swoim życiu nauczycieli zaangażowanych w działania prospołeczne, a ponad połowa (56%) zdecydowanie częściej doceniają rolę nauczyciela w swoim życiu.

Szkoła to doskonałe miejsce kształtowania postaw i stwarzania przestrzeni do angażowania się społecznego dzieci i młodzieży, przy czym to właśnie nauczyciele, mają realne możliwości włączać uczniów w różne procesy pomocowe – zaznacza Renata Korolczuk,edukatorka.

Organizacja akcji społecznych i charytatywnych, takich jak np. #KOMÓRKOMANIA Fundacji DKMS, to modelowanie postaw prospołecznych, budowanie kultury szkoły opartej na działaniach na rzecz innych ludzi i społeczności, a więc może być
receptą na przyszłość naszego kraju jako państwa obywatelskiego – dodaje Korolczuk.

Nauczyciele z Życiem

– Nauczyciele jako grupa zawodowa nie do końca są świadomi tego, jak wielką moc oddziaływania posiada ich zawód i jak znaczący wpływ mogą mieć na decyzje podejmowane przez młodych ludzi. Są oni nie tylko elementem codzienności uczniów, ale mają również ogromne możliwości, aby inspirować swoich podopiecznych. Zaangażowany nauczyciel
może wzmacniać potencjał uczniów i przyczynić się m.in. do zwiększenia motywacji do podejmowania działań prospołecznych, wolontariatu, a chęć pomagania przekuć w realną pomoc – podkreśla Aleksandra Pospieszałowska – Skuza, nauczycielka oraz tiktokerka (@a_ps89).

Fundacja DKMS chcąc docenić rolę pedagogów i zachęcić ich do podejmowania kolejnych działań prospołecznych ogłasza konkurs „NAUCZYCIELE Z ŻYCIEM”, którego celem jest przeprowadzenie lekcji lub projektu, w trakcie których zostanie poruszony temat społeczeństwa obywatelskiego na przykładzie działań prospołecznych. Zadaniem konkursowym postawionym przed nauczycielami jest przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego połączonej z rejestracją potencjalnych Dawców Szpiku. Do konkursu może przystąpić każdy nauczyciel szkoły ponadpodstawowej, który przeprowadzi lub przeprowadził w semestrze jesienno/zimowym 2022/2023 roku ww. akcję. Nagrodą jest udział w CAMP’ie DKMS, czyli warsztatach z zakresu radzenia sobie z wypaleniem zawodowym oraz wychowania prospołecznego młodzieży.

Szczegółowe informacje nt. konkursu „NAUCZYCIELE Z ŻYCIEM” wraz z Regulaminem znajdują się na: www.dkms.pl/nauczyciele-z-zyciem.

TERMINY

Rejestracja Formularzy Zgłoszeniowych – 15.11.2022 r. – 28.02.2023 r.

Termin na przesłanie Sprawozdań konkursowych – 02.04.2023 r.

Czas na realizację akcji #KOMÓRKOMANIA – 01.09.2022 – 31.03.2023 r.

Ocena Sprawozdań – 03.04.2023 r. – 14.04.2023 r.

Obrady Komisji – 17.04.2023 r. – 21.04.2023 r.

CAMP dla Laureatów (3-dniowy wyjazd) – 26.06.2023 r. – 28.06.2023 r.

Spotkanie online dla młodzieży pomiędzy 24.04.2023 r. – 27.04.2023 r.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź