Start Aktualności Wieża Wróbla w Otmuchowie doczekała się remontu!

Wieża Wróbla w Otmuchowie doczekała się remontu!

przez Nysa Hot
Gmina od lat przymierzała się do tej inwestycji. Jednak stan techniczny wieży wymagał natychmiastowej ingerencji, dlatego postanowiono o podjęciu prac konserwatorskich na obiekcie.

-Najcięższe prace już za nami. Wymianie uległy elementy drewniane wewnątrz budynku, wykonano nowe pokrycie dachowe, zabezpieczono okna i otwory, tak aby do środka nie mogły dostać się ptaki. Ponadto wykonano elewację budynku. Pozostały jeszcze poprawki kosmetyczne i we wrześniu obiekt powinien być w pełni zabezpieczony. – mówi Jan Woźniak, Burmistrz Otmuchowa.
Jak podają źródła, wieżę wybudowano w II połowie XIV wieku, prawdopodobnie w miejscu wcześniejszych drewnianych obwarowań.
W XVI wieku gotycką wieżę przebudowano, nadając jej renesansowy charakter. Z dawnego wyposażenia obronnego zachowało się kilka strzelnic: szczelinowych oraz kluczowych, które znajdują się w najwyższej kondygnacji. Ciekawostką jest, iż w wieży mieścił się swego czasu areszt miejski.
Foto: Gmina Otmuchów 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź