Start Aktualności Wody Polskie wzmacniają ochronę przeciwpowodziową na rzece Mora

Wody Polskie wzmacniają ochronę przeciwpowodziową na rzece Mora

przez Nysa Hot

Konserwacja i udrożnienie rzeki na odcinku o długości około 10 kilometrów, likwidacja jednego z dwóch brodów oraz dalsze aktywne działania w inicjatywie, mającej na celu opracowanie kompleksowego zabezpieczenia mieszkańców przed falą wezbraniową. To efekty tegorocznych działań Wód Polskich Zarządu Zlewni w Nysie, związanych ze wzmocnieniem ochrony przeciwpowodziowej na rzece Mora w Powiecie Nyskim.

Mieszkańcy Morowa mogą czuć się bezpieczniej

Wody Polskie Zarząd Zlewni w Nysie zakończyły właśnie szereg prac konserwacyjnych i udrożnieniowych w Powiecie Nyskim na rzece Mora w Morowie i okolicach. To tam na newralgicznych odcinkach podczas intensywnych opadów atmosferycznych dochodzi do wezbrań i miejscowych podtopień. Szeroki zakres robót pozwolił na udrożnienie cieku, a co za tym idzie znaczną poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla mieszkańców oraz ich mienia i lokalnej infrastruktury.

Prace na rzece Mora zostały przeprowadzone na odcinku blisko 9 kilometrów – od miejscowości Biskupów-Łączki do Sławniowic włącznie, a także na długości około 1 kilometra – od wsi Morów w dół rzeki do mostu kolejowego. Te prace są kontynuacją robót przeprowadzonych w 2020 roku na dalszym odcinku – aż do ujścia rzeki Mora do Białej Głuchołaskiej. Do robót wykonanych jesienią tego roku należały między innymi remonty progów (stopni wodnych) w miejscowościach Iława i Biskupów-Łączki, wykonanie ubezpieczeń brzegowych w formie narzutów kamiennych, wygrabienie, wykaszanie oraz wykarczowanie porostów, krzaków i gałęzi, naprawa uszkodzonych skarp oraz oczyszczanie koryta z nieczystości.

W czasie realizacji zadania zlikwidowano także jeden z brodów (przejazdów komunikacyjnych), znajdujących się w Morowie, który powstał jako dojazd dla maszyn rolniczych z posesji na pola uprawne. Ujednolicenie koryta pozwoli na bezkolizyjne przepuszczanie wód. Wody Polskie niezmiennie wspierają również Gminę Nysa w kwestiach związanych z przebudową innego brodu w miejscowości Morów w pobliżu kładki dla pieszych. Jeśli prace realizowane na zlecenie samorządu będą przebiegać zgodnie z harmonogramem, to zakończą się pod koniec stycznia 2022 roku.

Warto przypomnieć też, że poza działaniami w terenie, Wody Polskie Zarząd Zlewni w Nysie już w 2020 roku podjęły w porozumieniu z burmistrzami gmin Nysa i Głuchołazy oraz starostą powiatu nyskiego aktywne czynności zmierzające do opracowania generalnej koncepcji przebudowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych na całej długości rzeki Mora. Stworzenie dokumentu pod nazwą „Bezpieczna Mora” pozwoli na wyłonienie najlepszej koncepcji i strategii długofalowych działań i będzie bazą do fazy projektowej oraz budowlanej. Generalna rozbudowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych na rzece Mora od granicy państwowej do ujścia do rzeki Biała Głuchołaska planowana jest już w najbliższych latach.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź