Start Aktualności Wołyń 1943 – pamiętamy i nie zapomnimy!

Wołyń 1943 – pamiętamy i nie zapomnimy!

przez Nysa Hot

Dziś pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa i mordów dokonanych przez faszystów niemieckich, komunistów sowieckich, nacjonalistów ukraińskich w latach 1939 – 1947, odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

11 lipca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto upamiętnia ofiary rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów 11 lipca 1943 roku.

11 lipca to rocznica tzw. krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

W dzisiejszych obchodach wzięli udział samorządowcy, służby mundurowe, przedstawiciele związków i organizacji kombatanckich oraz stowarzyszeń, a także młodzież szkolna z SP5 i SP3 w Nysie.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie przygotowali krótki program artystyczny. Uczniów przygotowali: Katarzyna Foryś-Kurowska i Renata Głuszek oraz Dariusz Orłowski.

Przypomnijmy, że tablica upamiętniająca ofiary ludobójstwa i mordów dokonanych przez faszystów niemieckich, komunistów sowieckich, nacjonalistów ukraińskich w latach 1939 – 1947 powstała w 2015 roku z inicjatywy Społecznego Komitetu na czele, którego stała Pani Janina Johnson a opiekunami są uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź