Start Aktualności Wracają kontrole na granicach

Wracają kontrole na granicach

przez Nysa Hot

Od 22 listopada do 16 grudnia 2018 r. przywrócone zostaną kontrole graniczne na polskich granicach z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Podróżnych nie ominą kontrole również w portach morskich i na lotniskach. To efekt organizowanej w Polsce 24. Sesji Konferencji Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych.

Kontrolowane w sposób wyrywkowy będą jedynie osoby wjeżdżające do Polski, a działania służb zostaną dostosowane do realnego zagrożenia. Obywatele UE, EOG oraz innych państw, które nie należą do UE, ale na podstawie umów zawartych z UE korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, mogą wjechać na terytorium Polski na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Obywatele państw trzecich muszą spełnić warunki wjazdu określone w przepisach i posiadać paszport oraz wizę, jeśli jest wymagana.

Kontrola realizowana będzie przez patrole Straży Granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, czyli mobilnych terminali i tzw. schengenbusów. Na czas katowickiego szczytu COP24 warto zatem uzbroić się w cierpliwość.

Wcześniej tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej miało miejsce m.in. podczas Euro 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013 roku, Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO w 2016 roku.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź