Start Aktualności Wspólnie oddajmy hołd Bohaterom Niezłomnym

Wspólnie oddajmy hołd Bohaterom Niezłomnym

przez Nysa Hot

Gmina Nysa zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nysie.

Program:     

1 marca 2024 r. (piątek)

godz. 12.00 –  zbiórka pod tablicą mjra Hieronima Dekutowskiego, przy ul. Dąbrowskiego –  symboliczne  zapalenie zniczy, przemarsz uczestników pod pomnik „Patriotom Polskim”

godz.12.15Pomnik  „Patriotom Polskim” – Plac Kopernika

  1. Hymn państwowy.
  2. Rys historyczny.
  3. Złożenie wieńców,  kwiatów, zapalenie zniczy.

Święto Żołnierzy Wyklętych jest obchodzone w rocznicę stracenia przez bezpiekę w 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu “Wolność i Niezawisłość” – ostatniej ogólnopolskiej konspiracji niepodległościowej, kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. W mokotowskim więzieniu strzałem w tył głowy zamordowani zostali Łukasz Ciepliński i jego towarzysze walki. Komunistyczna propaganda nazywała ich “bandytami”, “zdrajcami”, i „zaplutymi karłami reakcji”.

Urządzano pokazowe procesy, jak w przypadku rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak szacują historycy, do połowy lat 50-tych przez konspirację niepodległościową przeszło nawet pół miliona ludzi. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, sprzeciwiających się władzy narzuconej z Moskwy.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź