Szukasz pomysłu na aktywny wypoczynek nad wodą, ale sporty ekstremalne są dla ciebie… zbyt ekstremalne? Jeżeli tak, mamy dla ciebie świetną propozycję – zacznij pływać na desce SUP. Ta wspaniała forma rekreacji od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie, a w ostatnich latach zdobywa coraz więcej miłośników także w Polsce. W odróżnieniu od aktywności typowo sportowych nie wymaga specjalnego przygotowania i długiego treningu, który pozwoli doszlifować ledwie podstawy. SUP nadaje się dla każdego, bez względu na wiek, płeć czy kondycję fizyczną. Czym jest deska SUP? Jaką wybrać na początek? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Jednym, spędzanie czasu nad wodą kojarzy się przede wszystkim z błogim lenistwem i beztroskim zażywaniem kąpieli słonecznych. Inni stawiają na aktywny wypoczynek, korzystając ze wszystkich dobrodziejstw terenu, na którym się znajdują. Są też tacy, którzy chcieliby zacząć uprawiać sporty wodne, ale nie mają doświadczenia, które pozwoliłoby im odnaleźć się w windsurfigu czy kitesurfingu. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie każda aktywność wodna wymaga kondycji wyczynowego sportowca i wybitnych umiejętności. Jedną z form rekreacji, z której może skorzystać dosłownie każdy, a która sprawia ogromną frajdę, jest pływanie na desce SUP.
Deska SUP — co to takiego?
Jeśli chcesz przeczytać więcej o wyborze desek SUP -> zobacz artykuł „Deska SUP jaką wybrać?”.
SUP, czyli stand-up paddling, to coś w rodzaju pomostu łączącego dowolny rodzaj deski surfingowej z kajakiem. Podobnie jak surferzy, płyniemy w pozycji stojącej, jednak w ruch nie wprawia nas wiatr, fala czy specjalny latawiec, a wiosło. Niektórzy określają deskę SUP mianem deski turystycznej i właśnie ta nazwa w pełni oddaje ideę użytkowania takiego sprzętu — to świetny środek transportu wodnego, który pozwala zwiedzać okolicę i przy okazji – mobilizuje nas do podjęcia aktywności fizycznej.
Zależnie od konstrukcji, deski SUP dzielą się na dwa podstawowe rodzaje — modele pneumatyczne i sztywne. Pierwsze z wymienionych to deski dmuchane, które z łatwością przeniesiemy w torbie transportowej, oczywiście po uprzednim wypuszczeniu powietrza. Modele sztywne, wykonane ze specjalnej pianki, tworzywa PVC lub karbonu i kevlaru, są mniej poręczne, ale pozwalają na znacznie więcej. Z taką deską, możemy stawić czoła nawet morskim falom.
Deska SUP — jaką wybrać?
Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą formą aktywności, będą musiały podjąć decyzję, jaki sprzęt wybrać na początek i nie chodzi tu wyłącznie o wybór między wariantem sztywnym a pneumatycznym. Trzeba bowiem wiedzieć, że deski SUP różnią się pomiędzy sobą także wymiarami i kształtem.
Rozmiar deski SUP
Kluczowe parametry SUP-ów to:
- długość,
- szerokość,
- grubość,
- nośność.
Pod względem długości, rozróżniamy deski krótkie (do 300 cm), średnie (301-369 cm) oraz długie (od 370 cm). Pierwsza kategoria nadaje się do użytkowania przez dzieci, sprawdzi się też na bardziej wzburzonych wodach. Deski średnie są najbardziej uniwersalne i można je użytkować zarówno w obszarze spokojnych zbiorników, jak i rzek ze słabym nurtem. Sprawdzą się też na morzu. Deski długie umożliwiają osiąganie najwyższych prędkości, więc świetnie nadają się na długie wyprawy. Osoby dorosłe powinny skupić się na modelach o długości przynajmniej 320 cm.
Szerokość deski decyduje o jej stabilności. Modele wąskie (do 70 cm) nie są polecane początkującym. Można na nich pływać bardzo szybko, ale niska stabilność utrudnia kontrolowanie sprzętu. Deski szerokie (od 70 cm) są wolniejsze, ale za to zapewniają o wiele wyższy komfort.
Kupując pierwszą deskę, należy zwrócić uwagę także na jej grubość. Modele 12-centymetrowe są idealne dla dzieci i kobiet. Mężczyźni powinni skupić się na SUP-ach o grubości 15 cm.
Jednym z kluczowych parametrów jest wyporność deski. Pamiętaj, podawana przez producenta wartość oznacza ciężar maksymalny. Dobierz deskę, odliczając od dopuszczalnego obciążenia ok. 25%, uwzględniając nie tylko swój ciężar, ale także wagę bagażu, jaki ze sobą zabierasz na wyprawy.
Kształt deski
Pod względem kształtu, podstawowy podział obejmuje deski z zaokrąglonym i ze szpiczastym kadłubem. Pierwszy typ zapewnia dużą stabilność i łatwe prowadzenie i właśnie dlatego jest najlepszym wyborem dla początkujących. Modele szpiczaste są znacznie szybsza, ale bez doświadczenia, trudno je opanować na wodzie.