Start Aktualności Wyłonią piłkarskie talenty w województwie opolskim

Wyłonią piłkarskie talenty w województwie opolskim

przez Nysa Hot
Ruszają finały regionalne Pucharu Tymbarku. Najlepsze zawodniczki i zawodnicy z województwa opolskiego zagrają 8 i 9 maja na Stadionie Miejskim w Brzegu o udział w finale ogólnopolskim w Warszawie. Szykuje się wielkie, piłkarskie święto. Czy ujrzymy w akcji talenty, które pójdą w ślady profesjonalnych piłkarek i piłkarzy z regionu?

W tym roku w finale województwa opolskiego do rywalizacji stanie ponad 600 dzieci z 65 drużyn. Zawody podzielone zostały na dwa dni – 8 maja zagrają wszystkie dzieci z kategorii U-8 i dziewczynki z kategorii U-10. Dzień później na murawie stadionu przy ul. Sportowej 1 w Brzegu odbędą się wszystkie mecze w kategorii U-12 oraz w kategorii U-10 chłopców.
– Dla uczestników przygotowanych zostanie osiem regulaminowych boisk, zagramy zarówno na sztucznej, jak i naturalnej nawierzchni. Podczas wydarzenia dzieciom potowarzyszy maskotka, Kubuś, a wspaniałe, piłkarskie przeżycia uwiecznić będzie można na zdjęciu z fotobudki. Najważniejsza będzie jednak oczywiście zabawa z piłką – opowiada Piotr Popiołek, koordynator wojewódzki Pucharu Tymbarku w województwie opolskim.
Co ciekawe, choć opolskie jest najmniejszym województwem w naszym kraju, nie przeszkadza to drużynom z regionu w osiąganiu sukcesów. W 2015 roku, w XV edycji, 1. miejsce w finale ogólnopolskim Pucharu w kategorii U-12 zajęły dziewczynki z Uczniowskiego Klubu Sportowego Biała Nyska.
– W Pucharze Tymbarku występy zanotowały w przeszłości również dziś profesjonalne piłkarki oraz piłkarze z naszego regionu. To choćby Waldemar Sobota, w latach 2011-2014 reprezentant Polski, były piłkarz Śląska Wrocław, Club Brugge czy FC St. Pauli, obecnie futsalista ekstraklasowego Dreman Opole Komprachcice – dodaje Popiołek.
To, jak istotne dla regionu jest to wydarzenie potwierdza także zapowiedziana obecność ważnych osobistości. Na finałach wojewódzkich pojawi się m.in. Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk, który pochodzi z opolskich Głuchołazów. Towarzyszyć mu będą m.in. prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej Tomasz Garbowski czy burmistrz Brzegu, Jerzy Wrębiak.

Co czwarta szkoła w Polsce gra w Pucharze Tymbarku

W XXIII edycji Pucharu Tymbarku do gry przystąpiło 8895 drużyn (wzrost o 25% w stosunku do XXII edycji) w trzech kategoriach wiekowych – U-8, U-10 i U-12. Rozgrywki na etapach gminnych i powiatowych odbywają się w 98% powiatów. Młode piłkarki i piłkarze grają na boiskach w całym kraju o wymarzoną nagrodę – spotkanie z reprezentacją Polski. Ostatnim krokiem na ich drodze będą mecze na PGE Narodowym. Wystąpią na nim tego samego dnia, co ich idole z kadry – 16 czerwca przed meczem Polska – Niemcy.
– Puchar Tymbarku to unikatowe wydarzenie, między innymi z uwagi na jego zasięg i otwartość na wszystkich uczniów. Poprzez rozgrywki zachęcamy dzieci z całego kraju do aktywności fizycznej i rozwijania piłkarskiej pasji. Cieszymy się, że tegoroczna zmiana regulaminowa przyniosła oczekiwane rezultaty. Do gry przystąpiła co czwarta szkoła w Polsce, w Pucharze bierze udział o 50% więcej drużyn szkolnych niż w poprzednim roku. Wszystkim uczestnikom życzę jak najwięcej radości z gry w piłkę, ładnych akcji i pięknych bramek w kolejnych etapach rozgrywek – powiedział Adam Kaźmierczak, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. Piłkarstwa Amatorskiego.
We wszystkich finałach wojewódzkich zagra 1755 zespołów. Do finałów ogólnopolskich zakwalifikuje się 16 najlepszych drużyn (po jednej z każdego regionu) w kategoriach U-10 i U-12 dziewczynek i chłopców. Rozgrywki U-8 kończą się na etapie regionalnym.
Piłkarskie święto w każdym województwie
Co istotne, Puchar Tymbarku nie jest zarezerwowany tylko dla dużych miast i ośrodków sportowych. Rozgrywki docierają do wielu zakątków Polski. Finały wojewódzkie, w formie dwu- lub trzydniowych mini-turniejów, odbywają się w całym kraju także w mniejszych miejscowościach, np. w Międzyrzecu Podlaskim (Lubelskie), Nowinach (Świętokrzyskie) czy Starych Oborzyskach (Wielkopolskie).
– Nadrzędnym celem Pucharu Tymbarku jest upowszechnianie piłki nożnej. Szczególnie wśród tych dzieci, które nie mają dużego doświadczenia z uprawianiem sportu na zorganizowanym poziomie. Nasze doświadczenia pokazują, że to działa. W minionej, XXII edycji w finałach ogólnopolskich zameldowały się dzieci między innymi z miejscowości takich jak Żórawina, Przechlewo, Idzbark czy Ślesin. Ponadto spośród byłych uczestników Pucharu, którzy grają dziś profesjonalnie w piłkę jest wielu zawodników i zawodniczek z mniejszych ośrodków. Choćby Tomasz Kędziora i Tymoteusz Puchacz, którzy pochodzą z 14-tysięcznego Sulechowa czy Paulina Dudek z niewiele większych Słubic. Dziś grają w zagranicznych klubach i mają na koncie wiele występów w reprezentacji Polski – powiedziała Paulina Kawalec, trenerka reprezentacji Polski kobiet do lat 15.
Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku to nie tylko doskonała okazja do zabawy w atmosferze sportowego święta dla zawodników, trenerów i kibiców, ale również szansa na odkrycie talentów w początkowym etapie ich piłkarskiej pasji. Dzieci, które wyróżnią się swoimi umiejętnościami, mogą liczyć na zaproszenie na zgrupowanie Akademii Młodych Orłów, a w przyszłości również powołanie do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych. Już od etapu wojewódzkiego w wybranych miastach rozgrywki obserwują skauci PZPN oraz selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Polski. W rozgrywkach brało udział wiele zawodniczek i zawodników występujących dziś w klubach ekstraklasy, a także reprezentantek i reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. To m.in. Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), Paulina Dudek (PSG), Piotr Zieliński (SSC Napoli), Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam), Jakub Kiwior (Arsenal) oraz Arkadiusz Milik (Juventus).
Harmonogram finałów wojewódzkich:
· 8-9 maja – świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, opolskie
· 10-12 maja – śląskie
· 11-12 maja – małopolskie, zachodniopomorskie
· 15-17 maja – pomorskie
· 16 maja – podkarpackie
· 15-16 maja – lubuskie
· 17-19 maja – wielkopolskie
· 18-19 maja – warmińsko-mazurskie, lubelskie
· 22-24 maja – dolnośląskie, mazowieckie
· 22-23 maja – podlaskie
· 25-27 maja – łódzkie
Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie www.zpodworkanastadion.pl.

Puchar Tymbarku oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski

Tuż przed startem rozgrywek Polski Związek Piłki Nożnej rozszerzył współpracę z marką Tymbark – sponsorem generalnym Turnieju, należącym do Grupy Maspex. Puchar Tymbarku oraz i jego uczestnicy stali się oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski.
Puchar Tymbarku to największe, dziecięce rozgrywki piłkarskie w Europie. Od XXIII edycji mogą przystąpić do nich wyłącznie drużyny szkolne, dziewcząt i chłopców, w trzech kategoriach wiekowych: do 8, 10 i 12 lat. Zawody rozpoczynają się eliminacjami na szczeblu gminnym i powiatowym, a zwycięzcy awansują do etapu wojewódzkiego. Najlepsze 16 drużyn w kraju, po jednej z każdego regionu – w kategorii U-10 i U-12 wśród chłopców i dziewcząt, wystąpi w finale ogólnopolskim w Warszawie. Mecze finałowe odbędą się w czerwcu na stadionie PGE Narodowym przed meczem Polska – Niemcy.
XXIII edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Patronat nad Pucharem objęło również Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź