Start Aktualności Wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych

przez Nysa Hot

Od 1 września wzrósł zasiłek dla bezrobotnych. W pierwszych 90 dniach wynosi on 1200 zł oraz 942,30 zł w pozostałym okresie posiadania prawa do zasiłku. Wyższe świadczenia dostaną zarówno nowo rejestrujący się, jak też bezrobotni, którzy już pobierają zasiłek.

Ustawa zakłada podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych od 1 września 2020 roku do 1200 zł w okresie pierwszych 90 dni posiadania praw do zasiłku. W okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku kwota ta wyniesie 942,30 zł. Przypomnijmy, że do końca sierpnia było to odpowiednio 881,30 zł i 692,00 zł.

Pełna wysokość zasiłku przysługuje wówczas, gdy staż pracy wynosi od 5 do 20 lat. Jeśli zaś jest niższy niż 5 lat, zasiłek wynosi 80 procent pełnej wysokości. W przypadku stażu dwudziestoletniego i dłuższego zasiłek dla bezrobotnych wynosi 120 procent pełnej wysokości.

Podwyższenie kwoty zasiłku dla bezrobotnych wiąże się z podwyższeniem wszystkich świadczeń, których wysokość uzależniona jest od wysokości zasiłku dla bezrobotnych, np. stypendium przysługującego w okresie odbywania szkolenia, stażu czy przygotowania zawodowego dorosłych, dodatku aktywizacyjnego czy świadczenia integracyjnego dla uczestników Centrów Integracji Społecznej.

Podwyżkę zasiłku wprowadziła ustawa o dodatku solidarnościowym.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź